Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

GSGM SPOR FEDERASYONLARI WEBCUP SONUÇLANDI

Posted by sporgunlugu 30 Ağustos 2006

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği GSGM SPOR FEDERASYONLARI WEBCUP’da finale kalan 10 federasyon içerisinde, en iyi web sitesi olan ilk üç federasyon belli oldu.

TSYD ve GSGM WEBCUP Jüri Başkanı Esat Yılmaer’in başkanlığında toplanan jüri üyeleri finale kalan federasyonların web sitelerini bir kez daha, titizlikle gözden geçirerek oyladı. Yapılan değerlendirme sonucunda, SATRANÇ FEDERASYONU birinciliği alırken, GOLF FEDERASYONU ikinciliğe, TENİS FEDERASYONU üçüncülüğe layık görüldü.

Bu yarışmanın amacı, spor federasyonlarının yerlerde sürünen sitelerinin bir hizaya gelmesini sağlamaktı. Birkaç federasyon dışında, çoğu spor federasyonun sitesi çok amatörce hazırlanmıştı. Bu sitelerde en temel bilgiler bile yer almıyor, var olan birkaç sayfa ise güncellenmiyordu. Federasyonların bu ciddiyetsizliğinin medyada yer almaya başlaması ile birlikte GSGM duruma el koydu ve bu yarışmayı düzenlemeye karar verdi.

Yarışma için garip bir isim bulundu:  GSGM WEBCUP. İngilizcenin gerekli gereksiz ve yanlış kullanıldığı ülkemizde bir kamu kurumunun Türkçe konusunda hassas olmaması ve Türçe – İngilizce karışımı, garip bir isim kullanması şaşırtıcı ve bir o kadar komikti. Evet, “web” kelimesinin Türkçe karşılığı yok. Ancak daha önce web siteleri arasında düzenlenen yarışmalar dikkate alınarak farklı bir isim verilebilirdi. Internet meraklılarının ilgisini çeken Altın Örümcek yarışmasının ismini hatırlayalım: “Altın Örümcek Web Ödülleri“. GSGM’nin yarışmasının ismi de bu şekilde “GSGM WEB ÖDÜLLERİ” olabilirdi.

Yarışma için ayrıca özel bir web sitesi kuruldu: “http://www.gsgmwebcup.gov.tr/“. Bir web yarışmasının resmi sitesinin daha özenli, yarışmaya katılacak sitelere örnek olacak şekilde hazırlanması beklenirdi. Site çok basit bir tasarımla hazırlanmıştı. Sitenin genel yapısı dışında, kazanan ve finalist federasyonların sadece isimlerinin belirtilmesi ancak yarışma konusu sitelerin adreslerinin yer almaması, bu adreslere link verilmemesi çok büyük bir eksiklik olarak göze çarptı. Büyük övgüleri hak eden sitelere sahip federasyonlarımızı tebrik ediyor ve onların Internet sayfalarını bilginize sunuyorum:

1. SATRANÇ FEDERASYONU,

2. GOLF FEDERASYONU,

3. TENİS FEDERASYONU.

Yarışmada ilk üçe giren federasyonun siteleri göz alıcı. Yarışma sitesinde de belirtildiği gibi, finalist federasyonların çoğu özerk federasyonlardı. Yakın zaman içinde tüm federasyonların özerk olacağı dikkate alınırsa, önemli bütçelere hükmedecek spor federasyonlarının, vitrinleri olacak Internet sitelerinin yapısına, içeriğine önem vermeleri gerekiyor.

Reklamlar

Bir Yanıt to “GSGM SPOR FEDERASYONLARI WEBCUP SONUÇLANDI”

  1. Halil Bişgin said

    Çağı yakalayan bu tür çalışmalara saygı duyuyorum.Elbette eksiklikler olabilir.Bilgi Yönetiminin kullanılmasında rekabet ortamına katılan kurumlar başarıyı yakalayacak,ayakta kalacaktır.Dileğimiz bütün spor federasyonlarımızın müçadele içinde olmaları.Güçlü iletişim ağları kurarak değişime ayak uydurmaları.Özerk federasyonların bu yoldaki cabaları gelecek için türk sporuna katkı sağlayacağını düşünürken diğer federasyonlarında biran önce özerkleşmesinde yarar görüyorum.GSGM’ne bu yöndeki çalışmalarından dolayı kutluyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: