Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Talat’ın Ardından Türkiye Grand Prix

Posted by sporgunlugu 8 Eylül 2006

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat‘ın Türkiye Grand Prix ödül töreninde birincilik ödülü vermesinin ardından FIA, Türkiye aleyhine soruşturma açtı. Bugün medyada yer alan haberlerde, FIA‘nın Türkiye’nin Grand Prix ev sahipliğine son verebileceği ileri sürülüyor. ITO Başkanı ve TOBB Başkanı bu ihtimalin doğru olmadığını ve törenin yönetmeliğe uygun yapıldığını iddia etmelerine rağmen, kazın ayağı öyle değil.

FIA F1 kurallarının “podyum töreni” ile ilgili hususları kapsayan Ek -3 düzenlemesine göre, Monako Grand Prix’si dışında, tüm yarışların sonunda, birincilik ödülü ev sahibi ülkenin devlet başkanı veya başbakanı ya da FIA Başkanı tarafından verilmeli. Bu kişiler törende yoksalar, ev sahibi ülkenin benzer statüdeki yetkilisi veya uluslararası alanda kabul gören bir kimsenin çağırılması gerekiyor.

Tartışma da, Talat‘ın statüsü yüzünden çıkıyor. Herkesin bildiği gibi, Türkiye dışında KKTC‘yi tanıyan yok. Birkaç devlet ile uçak seferi ve birkaç resmi ziyaret dışında ilişkisi olan KKTC‘nin diğer dünya devletleri tarafından tanınmadığı gerçeği kabul edilmeli. Bu fiili durum, Talat‘ın uluslararası planda Cumhurbaşkanı olarak kabul edilmemesi sonucuna sebep veriyor. Talat’ın uluslararası planda hiçbir sıfata sahip olmaması sonucunda da, Türkiye Grand Prix’de onun tarafından ödül verilmesi, FIA düzenlemelerine aykırılık oluşturuyor. ITO Başkanının, tören esnasında protokolde ilk sırada Talat‘ın yer aldığı iddiası ise, uluslararası protokol kuralları dikkate alındığında, gerçeği yansıtmıyor.

Özellikle TOBB Başkanı’nın, çok açık biçimde, şark kurnazlığı yaparak tören listesini son ana kadar saklayarak FIA yetkililerini yanılttıklarını ballandıra ballandıra anlatması da, siyasetçilerimizin spor kültüründen ve ahlakından ne kadar uzak olduklarını gösteriyor. Odalar Birlikleri’nin görevleri dikkate alındığında, bu kuruluşların başkanlarının siyasetin tam göbeğinde yer alma hayali içinde olmaları ve bunu ne yazık ki hayata geçirmeleri de ülkemizdeki siyasetin niteliğini gözler önüne seriyor.

Siyaseti spordan uzak tutmak, siyasetçiler açısından çok zor. Devlet mali olanakları sağladığı için sporu da yönetmeyi arzuluyor. Ama spor artık spor yöneticileri tarafından yönetilmeli. Hele hele, F1 gibi ekonomik boyutu çok büyük olan uluslararası organizasyonların siyasetçilerin basit siyasi oyunlarına alet edilmemesi gerekiyor.

Bu garip davranışın ardından ne kazandık? KKTC Cumhurbaşkanı on saniye bile ekranda yer almadı. Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın şiddetli muhalefeti ve lobisi ile bir anda kendimizi spor arenasından koparılarak siyaset arenasına atılmış bulduk. TOBB ve ITO Başkanları elbette bu tepkileri bekliyorlardı. Amaçları da buydu. KKTC‘nin ismi dünya kamuoyunda duyulacaktı. Ama işin bir de sportif yönü var. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve uluslararası federasyonlar sporun siyasetin gölgesinde yer almaması için büyük çaba gösteriyorlar. Bu kuruluşlar, ulusal üyelere siyasetin müdahalesini engelleme yükümlülüğü getiriyorlar. Futbol Federasyonu gibi bazı federasyonlar, özerkliği mutlak şart olarak ileri sürüyorlar.

Türk siyasetçilerin, spor kültüründen, spor ahlakından nasiplerini almamasından ötürü Türk sporu spor kamuoyunda sık sık siyasetin etkisi dolayısıyla tartışılıyor ve eleştiriliyor. Son Futbol Federasyonu seçimlerinde, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı’nın açıkça Haluk ulusoy’a tavır alması ve bu seçimi neredeyse onur mücadelesi haline getirmesi, FIFA‘nın da dikkatini çekmişti.

Umarım, FIA Türkiye’yi F1 Grand Prix takviminden çıkarmaz ve sadece ağır para cezası vermekle yetinir. Ne olursa olsun, Türkiye’de spor – siyaset ilişkisi spor temsilcileri tarafından daha yüksek sesle dile getirilmelidir. Aksi halde, siyasilerin anlık tatminleri uğruna federasyonları ve uluslararası organizasyonları feda etmek zorunda kalacağız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: