Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

10 Saniye için 5 Milyon Dolar

Posted by sporgunlugu 23 Eylül 2006

Dünya Motor Sporları Konseyi, İstanbul Grand Prix’sinde meydana gelen podyum skandalından Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ile İstanbul Grand Prix organizatörlerini sorumlu buldu ve sorumluların 5 milyon Amerikan Doları ödemesine karar verdi.

Ne yazık ki Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı olayın vehametini anlamamakta ısrar ediyor ve pişkin davranışlarına yenilerini ekliyorlar.

Her iki yetkili de kararın hatalı olduğunu belirtirken, Mehmet Ali Şahin, podyum protoklu uyarınca uluslararası alanda tanınan kişilerin de ödül verebileceğini; Talat’ın bu sıfatla ödül verdiğini ancak siyasi olması sebebiyle tepki toplamış olabileceğini belirtti. Şahin, kendisinin de siyasi olduğunu ve devamlı ödül verdiğini söylemekten de kaçınmadı.

Şahin’in söz konusu cezanın temelini bilmemesi söz konusu değil. Olmamalı. Bir Bakan bu kadar cahil olmamalı. Bu durumda, Şahin, halkın gözünün içine baka baka yalan söylüyor ve hatta insanlarla dalga geçiyor.

Olayı yakından takip eden ve Kıbrıs’ın uluslararası arenadaki yerini bilen herkesin tahmin edebileceği üzere, KKTC uluslararası platformda tanınan bir devlet değil. Bir devletin tanınması için belli şartların gerçekleşmesi gerekiyor. Dünya devletleri ise KKTC’yi tanımıyor. Bir annenin, kendisine yetmeyen ve annesinin sütüyle ayakta duran, sokağın diğer çocukları tarafından kabul edilmeyen çocuğuna sahip çıkması gibi, Türkiye de KKTC’ye sahip çıkıyor. Doğaldır. Ancak uluslararası platformda meydana gelen gelişmeleri saptırmanın mantığı bulunmamaktadır. Birleşmiş Milletler’de yer almayan; hukuki, siyasal alanda tanınmayan bir devletin cumhurbaşkanı da doğal olarak tanınmayacaktır. FIA mevzuatında yer alan “uluslararası alanda tanınmış şahıs” kavramının da bu bağlamda değerlendirilmesi gerekir. Talat, uluslararası alanda tanınan biri değildir. FIA da, uluslararası alanda tanınmayan birinin ödül vermesini podyum töreni kurallarına aykırı kabul etmiştir.

Podyum krizinden cezanın duyurulmasına kadar siyasilerin olur olmaz beyanatları göz boyamaktan öteye gitmemiştir. Uluslararası organizasyonların Türkiye aleyhine verdiği tüm kararların milliyetçi bakış açısıyla değerlendirilmesi ve bunların ardından mazlum edebiyatına başvurulması da ancak cahil insanları ikna edebilir.

Olayların bu boyuta gelmesinde ve halka yanlış bilgi aktarılmasında spor basınının da büyük sorumluluğu bulunuyor. Futbol odaklı çalışan; hukuk, siyaset ve sosyoloji temeli bulunmayan; yabancı dil bilmeyen spor muhabirlerinin olayları siyasetçi ağzıyla kaleme almaları, siyasetçilere cesur sorular yöneltmemeleri sebebiyle Türk halkı spor dünyasındaki gelişmeleri, tartışmaları öğrenememektedir.

Spor yazarları arasında da bu olayı gereği gibi inceleyen tek bir kişi çıkmamıştır. Milliyet gazetesinden Cemal Ersen‘in ve Hürriyet Gazetesi’nden Alp Ulagay‘ın bu konuyu tüm yönleriyle ortaya koyacaklarını düşünmüştüm ama gündemim yoğunluğu onları da etkiledi sanırım.

Şu anda spor camiasında TOSFED’in ve diğer yetkililerin FIA’nın verdiği cezaya itiraz edecekleri iddia ediliyor. Savunma metnine ulaşılamasa da gereksiz birçok detayın savunulacağından şüphe etmemek gerek. FIA bu itirazı da reddedecektir. Şimdi TOBB’un 5 milyon doları ödeyip ödemeyeceği; ödeyecekse, bunu hangi kaynaktan sağlayacağı; TOBB üyelerinin bu durumda kasten zarara sebep verilmesinden ötürü TOBB Başkanı ve yönetim kuruluna karşı sorumluluk davası açıp açmayacakları irdelenmelidir. Son ihtimalin gerçekleşmeyeceği açıktır. Kimse TOBB Başkanı’nı suçlamayacaktır. Hatta ona ödül bile verilebilir.

İstanbul Grand Prix’si ödül töreni Türk sporu için kara bir lekedir. Kimse bunun farkında değil. Medyamız ve halkımız da sorumluluları alkışlamaya devam ediyor. Yazık!

Reklamlar

Bir Yanıt to “10 Saniye için 5 Milyon Dolar”

 1. Basın Bülteni : 1

  İŞTE BEKLENEN YARIŞ!!!

  Ankaralıların iki yıldır heyecanla bekledikleri yarış sonunda gerçekleşiyor. Ankara Otomobil Sporları Kulübü tarafından Ankara Eski Hipodromunda yer alacak organizasyon yine seyirci ve katılımcı sayısı ile göz dolduracak.

  Türkiye Oto-Drag Şampiyonası üçüncü ayak yarışı olarak organize edilecek müsabaka 8 Temmuz 2007 Pazar günü Ankara Eski Hipodromunda seyircisiyle buluşacak. Türkiye’nin en çok yarışmacı katılımının gerçekleştiği ve birçok kez seyirci rekorunu kıran ANOK Oto-Drag yarışları yeni sezonda çok sayıda sürprizle gerçekleşecek.

  8 Temmuz Pazar günü saat 11:30’da start alacak yarışta gün boyuca drift gösterileri, burn out şov, amerikan otomobilleri geçişi ve bir çok sürpriz izleyenlerle buluşacak.

  Otomobil sporu severlerin, yarışçıların ve medyanın yoğun ilgisiyle gerçekleşecek bu yarışta sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

  Saygılarımızla,

  Ankara Otomobil Sporları Kulübü

  Adres : Sokullu Cad. Nimet Sok. 64/B Dikmen – Çankaya/Ankara
  Telefon : 0 312 481 05 68
  Faks : 0 312 481 05 68
  e-mail : anok@anok.org.tr
  Url : http://www.anok.org.tr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: