Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Türk Basınında Fatih Terim

Posted by sporgunlugu 2 Ekim 2006

2 Ekim 2006 tarihli Milliyet gazetesinde Uğur Meleke‘nin yazısı (http://www.milliyet.com.tr/2006/10/02/son/sonspo03.asp) spor basınında çok tartışılabilirdi. Ta ki Uğur Meleke kendisini Fatih Terim ile aynı kefeye koyana kadar.

Meleke, Fatih Terim‘in doğrudan eleştirilemediğine ve spor yazarlarının “Terim’in cesaretle eleştirilemediğinden” yakındığına dikkat çekmiş. Yazının ilk paragrafını okuyunca Meleke‘nin bir ilke imza atacağını ve Terim‘i eşekten düşmüşe benzeteceğini umarak heyecanlanmıştım. Zira Meleke, istatistiklerle konuşan ve futbolu skor üzerinden değerlendirmeyen, futbolu bildğine inandığım bir yazar.

Terim bu şekildeki eleştirilere karşı sessiz kalmayacağı için, bir şekilde Meleke ile uğraşacaktı. En iyi olasılıkta, Terim bir basın toplantısı düzenleyebilir veya kalemşör arkadaşları vasıtasıyla Meleke‘ye cevap verebilirdi.  Diğer bir olasılık ise, Terim‘in Meleke‘nin spor basınından uzaklaştırılması için düğmeye basması olacaktı.Meleke, diğer yazarlardan ayrılamadı. Hatta daha öteye gitti ve Terim‘in şakşakçılığını abartarak, Terim‘i eleştirirken iki kere düşünülmesi gerektiğini iddia etti. Bu tür spor yazarlarından medyada çokça var. Türkiye – İsviçre maçından sonra Terim’in yaptıklarını örtbas ederek Mehmet Özdilek‘in okka altına girmesinde tetiği çeken bu adamlar, Terim‘i korumak için ellerinden geleni yaptılar.

Hala imparator, baron, kral, ne olursa olsun kendisine yakıştırılan hiçbir sıfatı haketmeyen Terim‘i yücelterek bal tutan parmağı yalamada sınır tanımayan spor (!) yazarları (!) arasında Meleke en uç noktaya adını yazdırdı.Meleke‘nin Terim‘e övgüde sınır tanımamasının sebebini anlamakta zorlanılabilir. Oysa Meleke, Terim‘i korurken aslında kendisinin de eleştirilmesinde dikkatli davranılması konusunda gözdağı veriyor. Meleke, meslekdaşlarına (spor yazarlığı meslek midir, tartışılır) Terim‘i ancak kendisi gibilerinin eleştirebileceğini, Terim‘i eleştirmenin her babayiğidin harcı olmadığını ifade etmiş. Melekegeçtiğimiz haftayı Nike’nin organizasyonuyla Roma’da, kendi ülkelerinin en başarılıları arasında yer alan onlarca gazeteci ile geçirdiğini; mesleğinde kıtanın zirvesine çıkmanın ne kadar zor olduğunu gördüğünü” açıklamış. Meleke‘nin bu toplantıya davet mi edildiğini yoksa kendisinin mi gelin güvey olarak gittiğini bilmiyorum. Onun Türkiye’nin en başarılı gazetecilerinden biri olduğuna kimin karar verdiği konusunda da fikrim yok. Meleke, “Terim’i her kim fütursuzca-kontrolsüzce eleştirebiliyorsa, o da kendi alanında en azından bir defa Avrupa’nın en iyisi olup olamadığını (ve hatta kalan hayatında olup olamayacağını) gözden geçirsin!” diye buyurmuş. Meleke de bir haftadır bunu gözden geçirmekle meşgulmuş.

Şimdi merakla A milli takımın maçlarını bekliyorum. Başarısız sonuçların ardından Meleke, Terim‘i eleştirecek mi? Eleştirmezse, kendisini haklı çıkarır. Ama eleştirirse, bu durumda ya Meleke kendisini dev aynasında görecek ve gazetecilikte Avrupa’nın en iyilerinden biri olduğunu zannedecektir ya da kendisini övmeye çalışırken yanlış merkezden yola çıktığını farkedecektir.

Meleke, iyilik, kalite ve tarihe geçme konusunda yanlış kişiyi temel almış. Gerçek futbol seyircisi Fatih Terim‘i başka özellikleriyle hatırlayacak. Meleke de eminim aynı potada olmak istemeyecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: