Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Spor Tahkim Mahkemesi Kararları

Posted by sporgunlugu 25 Kasım 2006

Türkiye, birkaç yıldan beri Spor Tahkim Mahkemesi‘ni (Court of Arbitration for Sport) tartışıyor. Özellikle 2004 yılından itibaren Süreyya Ayhan Kop‘un bir türlü Spor Tahkim Mahkemesi‘nin adını ağzından düşürmemesi ile artan ilgi, Türkiye – İsviçre rezaletinin ardından üst seviyeye ulaştı.

Medyadaki bazı spor (!) yazarları ve uzman sıfatıyla görüş bildiren bazı kimseler bu mahkeme için “Uluslararası” sıfatını da kullansalar bile, mahkeme sadece uluslararası spor uyuşmazlıklarında yetkili değil. Merkezi Lozan’da bulunan mahkeme İsviçre’de meydana gelen ulusal spor uyuşmazlıklarında da karar veriyor. Ayrıca mahkemenin orijinal adı, Court of Arbitration for Sport. Fransızca adı ise Tribunal Arbitral du Sport. Görüldüğü üzere, mahkemenin orijinal adında “International” şeklinde bir ifade yok. “Uluslararası” nereden çıkıyor? Anlamak mümkün değil. 7 Aralık tarihinde, CAS‘ın Gaziantepspor ile ilgili verdiği karara ilişkin haberlerde, Anadolu Ajansı dahil, çoğu Internet sitesine mahkemenin adı “Uluslararası Spor Mahkemesi” olarak geçiyor. Hatta ajansspor sitesi işi daha da ileri götürüp, mahkemeyi “Futbol Mahkemesi” olarak adlandırmış. Pes!

Spor Tahkim Mahkemesi hakkında bilgi almak isteyenler mahkemenin sitesine bakabilirler. Mahkemenin son kararlarına iki ayrı sayfadan ulaşılabilir. İngilizce kararlara http://www.tas-cas.org/en/juris/frmjur.htm sayfasından; Fransızca kararlara ise http://www.tas-cas.org/fr/juris/frmjur.htm sayfasından ulaşılabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: