Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

WADA, 2007 Yasak Madde ve Yöntemler Listesini Yayınladı

Posted by sporgunlugu 28 Kasım 2006

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı, 2007 yılı Yasak Maddeler Listesi’ni yayınladı. Listeye http://www.wada-ama.org/rtecontent/document/2007_List_En.pdf sitesinden ulaşılabilir. 2007 listesi 1 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girecek.

WADA’nın 2006 listesi için http://www.wada-ama.org/rtecontent/document/2006_LIST.pdf sitesine bakılabilir.  Hacettepe Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Doping Kontrol Merkezi‘nin sitesinde ise (http://www.tdkm.hacettepe.edu.tr/doping/wada2006.rtf) bu listenin çevirisi yer almaktadır. Ancak çeviriyi dikkatli incelemekte fayda var. Zira Türkiye Doping Kontrol Merkezi‘nin sitesindeki hata sebebiyle Fenerbahçe ile Galatasaray Spor Kulüplerinin yüzme branşları arasında büyük bir kavgaya neden olan “Sibel Piroğlu” olayı, Türkiye Doping Kontrol Merkezi’nin yaptığı çevirinin her zaman güncel ve doğru olmadığını ortaya koydu.

Spor Tahkim Mahkemesi’nin (Court of Arbitration for Sport) Torino Kış Olimpiyatları için oluşturduğu ad hoc Panel’in verdiği Lund kararında da (World Anti-Doping Agency (WADA) v. United States Anti-Doping Agency (USADA) and Lund, United States Bobsled & Skeleton Federation (USBSF), & Lund, CAS ad hoc Division (O.G Turin 06) 001, award of February 10, 2006) Amerika Dopingle Mücadele Ajansı, sitesinin açık olmadığını itiraf etmiş ve Lund’un Ajansın hatası sebebiyle cezalandırılamaması gerektiğini ileri sürmüştü. Ancak Lund’un siteye zaten hiç bakmamış olması, Amerika Ajansı’nın savunmasının temelden yoksun olmasına sebep olmuştu. CAS, verdiği kararda, elit bir sporcunun WADA Kodu’nu ve yasaklı maddeler listesini bilmesi gerektiğine dikkat çekmişti.

Her ne kadar CAS yukarıda belirtilen görüşünde haklı olsa bile, Türk sporcularının çoğunun yabancı dil bilmemesi, GSGM‘nin, spor federasyonlarının çoğunun ve kulüplerinin önemli bir bölümünün doping konusunda bilinçsiz olması karşısında, Türk sporcuların dopingli madde kullanmaları kesinlikle şaşırtıcı olmaz. Bu sporcuların, yabancı sitelere baksalar bile sitenin içeriğini anlayamayacakları dikkate alınırsa, önümüzdeki günlerde Türk sporunu önemli sorunların beklediğini söylemek zor olmaz.

Türkiye Doping Kontrol Merkezi‘nin en kısa zamanda 2007 listesini tercüme ederek, sitesinde yayınlaması ve GSGM, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, ulusal spor federasyonlarına göndermesi gerekir.

WADA ,Dünya Dopingle Mücadele Kodu‘nda da değişiklik yapılacağını, bugün komitenin çeşitli kuruluşlardan görüş istediğini belirtmekle yetineyim. İleride bu konuda yazacağım. Dünya Dopingle Mücadele Kodu Değişikliği ile ilgili bilgilere http://www.wada-ama.org/en/dynamic.ch2?pageCategory.id=582 sayfasından ulaşılabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: