Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Domenech: “Toplu ceza verilmeli”

Posted by sporgunlugu 30 Kasım 2006

Fransız milli takımının teknik direktörü Domenech, bir futbolcunun doping yapması durumunda bütün takımın cezalandırılması gerektiğini savundu. Domenech, Ouest France gazetesinde yer alan açıklamasında, takımların sporcuların doping yapmalarından sorumlu olmaları gerektiğini, böylece takımların bir oyuncudan daha fazlasını kaybetme tehdidi altında iç kontrollere başvurmaya zorlanacaklarını iddia etti. Domenech’e göre, hiçbir oyuncu tek başına doping yapmıyor. Ünlü teknik direktör, dopingin bir yapının, organizasyonun sonucu olduğunu; doping yapan oyuncunun suçlu olmaktan çok mağdur olduğunu belirtti.

Domenech, doping yapan sporcular konusunda nasıl bu kadar saf olabiliyor bilinmez. Futbolda doping olaylarının çok fazla olduğu biliniyor. UEFA da bu konuda birçok önlem aldı. FIFA ve WADA arasındaki doping düzenlemelerine ilişkin sorunun aşılmasından sonra UEFA da dopingle mücadele konusunda çok önemli adımlar attı. Öncelikle, disiplin yönetmeliği Dünya Dopingle Mücadele Kodu (World Anti-Doping Code) temel alınarak değiştirildi (md. 12, md. 12 bis, 12ter, 12quater) ve dopingle mücadele ile ilgili özel bir yönetmelik hazırlanıp yürürlüğe konuldu. Oyunculara yönelik eğitim programları geliştirildi.

Domenech‘in önerileri ise dopingin özelliği ve UEFA‘nın düzenlemeleri karşısında pek tutarlı değil. Domenech‘in belirttiği gibi, doping genelde büyük bir organizasyonun sonucu gerçekleşiyor. Sporcunun antrenörü, takım kaptanı (kulübün o daldan sorumlu yöneticisi), duruma göre kulüp doktoru ve hatta ilgili federasyonun bilgisi, duruma göre zorlaması sebebiyle doping yapılabiliyor. Çoğu amatör spor dallarında sporcuların doping yaptığı federasyonlar tarafından bile biliniyor. Ancak başarıdan pay çıkarmak için bu hareketlere göz yumuluyor. Çoğu federasyonun dopingle mücadele konusunda isteksizliği, federasyonların bu ikiyüzlülüğünden kaynaklanıyor.

Bununla birlikte, oyuncunun para, ödül veya sadece başarı sevdasıyla tek başına hareket etmesi de mümkün. Amerika Birleşik Devletleri’nin Olimpiyat gelişim takımında yer alan yıldız adayları arasında yapılan bir anketten elde edilen sonuçlar, eğitimin bile dopingin önlenmesinde yeterli olmayacağını gösteriyor. Ankette sporculara ilginç bir soru sorulmuş: “Kesinlikle Olimpiyat şampiyonu olmanızı sağlayacak ama yarışmadan en geç üç yıl sonra ölümünüze sebep olacak bir ilacı alır mısınız?”. Sporcuların büyük çoğunluğu bu soruya “Evet” yanıtı vermiş. Başarı kazanmak, tarihe geçmek, efsane olmak arzusu sporcuların sağlıklarını hiçe saymalarına sebep olabiliyor.

Bu sporcular, kulüplerinden, antrenörlerinden habersiz bir şekilde doping kullanabiliyorlar. Kulübü bu olaylardan sorumlu tutmak kesinlikle adil sonuç vermeyecektir. Doping suçu işlemeyen diğer sporcuların da cezalandırılması kabul edilemez. Dopingte sadece dopingi yapan cezalandırılır. WADA Kodu’nda da bu prensip geçerlidir. Duruma göre, sporcunun yakınları da sorumlu tutulabiliyor. Uluslararası Binicilik Federasyonu, küçük binicileri sorumlu tutmak yerine onların yakınlarını sorumlu tutmayı sağlayacak bir düzenlemeyi yürürlüğe koydu. Spor Tahkim Mahkemesi de dün verdiği bir kararla, antrenörün sorumlu tutulmasını kabul etti. Ancak çoğu olayda sadece sporcular cezalandırılmaya devam ediliyor. WADA Kodu‘nda değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmalarda sporcunun çevresinin de cezalandırılması konusunda görüşler belirtildiği biliniyor.

Domenech‘in itirazını anlamak mümkün. Ancak onun da UEFA düzenlemelerini dikkate alması lazım. bir sporcunun doping kullanmasından ötürü, sporcunun kulübü cezalandırılamasa bile, UEFA, bir kulüp içinde organizasyon olarak doping kullanılmasının tespit edilmesi halinde kulübü cezalandırabilecek. UEFA Disiplin yönetmeliğinin 12quater maddesinde bu durum düzenlenmiş.

Söz konusu maddeye göre, bir takım içinde birden çok oyuncunun bir doping suçu işlemesi durumunda, ilgili kulüp söz konusu ve/veya gelecekteki yarışmalardan diskalifiye edilebilir. Dopingle ilgili tam bilgi vermeyen veya UEFA’nın dopingle ilgili düzenlemelerine uymayan kulüp veya federasyonlar para cezası ile cezalandırılıyor. Ayrıca ilgili tarafa diğer disiplin önlemleri uygulanabiliyor.

Görüldüğü üzere, UEFA, kulüpleri futbolcuların doping yapmasından ötürü ancak toplu bir hareket olduğu zaman cezalandırıyor. Zira bu durumda kulübün yeterli önlemleri almadığı, hatta kulübün kendisinin doping olayına karıştığı ileri sürülebiliyor. Domenech’in de bu maddeyi dikkate alarak konuşması gerekirdi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, doping konusunda “Sıfır Tolerans” politikası uyguluyor. Uluslararası federasyonların ve ulusal kuruluşların da aynı politkayı izlemesi bekleniyor. Uzun zamandan beri, bazı istisnalar dışında, doping suçu işlemiş sporcunun gözünün yaşına bakılmıyor. Türkiye’de ise elit sporcular devletin koruması altında doping yapmaya devam ediyorlar. Ancak IOC, WADA veya ilgili uluslararası federasyon baskı uygularsa bu sporculara ceza veriliyor. Ancak bu politikanın ve Kod’un kaleme alınıp uygulanmasında ceza hukuku, disiplin hukuku prensiplerinin, hukukun genel ilkelerinin de dikkate alınması gerekiyor. Bir sporcunun doping yapmasından doğrudan doğruya kulüp sorumlu tutulamamalı. Ancak kulübün bu konuda bir etkisi varsa, bu durum dikkate alınarak hareket edilmeli.

Sonuç olarak, Domenech‘in isyanını haklı ama önerisini abes buluyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: