Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Türkiye Eskrim Federasyonu Seçimlerindeki Gariplikler – 1

Posted by sporgunlugu 1 Aralık 2006

GSGM ve TEF‘in sitesinde yer alan açıklamaya göre, Türkiye Eskrim Federasyonu seçimleri, delege listesindeki hataların düzeltilmesi amacıyla ertelendi.

Federasyonun internet sitesinde genel kurul takvimi bulunuyor. Bu konuda GSGM‘yi, daha doğrusu Özerk Federasyonlar Seçim Kurulu‘nu kutlamak gerek. Harika bir manevrayla yeni başkan adayları yaratmayı başardılar. Delege listeleri ile başkan adayığı arasında bağlantı kurulması ve süresi geçmesine rağmen başkan adaylığı için kapı açılmasını garipsiyorum. Bunun nedeninin anlamak güç değil. Federasyon Başkanı Erol Bülbül ile GSGM teşkilatının arasının iyi olmadığı biliniyor. Candan Süsoy‘a dayak attıktan sonra hakkında soruşturma açılan, ceza davası sonucunda hapis cezası ertelenen ancak GSGM Ceza Kurulu‘nda bir ay hak mahrumiyeti cezası alarak kurtulan Erol Bülbül‘ün federasyonu hakkında çeşitli konularda soruşturmalar açılmıştı. Son zamanlarda da ortamın gergin olduğu biliniyor.

TEF‘in özerkleşmesinin ardından seçim heyecanı camiayı sarmışken, herkes kimlerin başkan adayı olacağını tartışıyordu. Uzun süre çeşitli ihtimaller yaratıldı. En sonunda, Erol Bülbül tek aday oldu. Yıllardan beri Erol Bülbül’ün yönetiminden memnun olmayan büyük bir grup seçim için aday çıkaramadı. Onların yardımına ise Özerk Federasyonlar Seçim Kurulu yetişti. 

Adaylık başvurusu için süre gectikten sonra baktılar ki bir Allah’ın kulu aday olmuyor, hemen bir dümen buldular. Aynı taktik Yüzme federasyonu icin de uygulanmıştı.

Benim merak ettiğim konu, gecen ay başkanlık icin aday olmayıp, başkan adaylığı için hukuka aykırı bir şekilde yeni düzenleme yapılıp sürenin uzatılmasından sonra eskrim camiası içinden adaylığını açıklayan olup olmadığı.

Eğer bu süreçte Erol Bülbül‘den başka adaylığı açıklayan varsa, adama sormazlar mı “Madem aday olacaktın, neden zamanında bunu belirtmedin” diye? Umarım eskrim camiası içinden bu şekilde etik ilkelere aykırı davranan insanlar yoktur. GSGM, AKP hükümeti kendi adayını çıkarabilir. Bu durumda eskrim camiasının midesinin ne kadar geniş olduğunu göreceğiz. Erol Bülbül‘den memnun olmayanlar sırtlarını siyasete mi dayayacaklar?

Şimdi kim siyasetcilerin oyuncağı olacak göreceğiz. Eskrim, çogu spor federasyonlarında olduğu gibi, siyasete boyun eğecek mi? Büyük ihtimalle bu sorunun cevabı olumlu olacaktır.

Delege listesi ile ilgili de bir tespitte bulunayım:

Genel kurul takviminde delege listelerinin 1 Aralık’ta federasyon ve GSGM‘nin internet sitesinde yayınlanacağı belirtiliyor. Federasyonun sitesinde ise liste ile ilgili calışmaların devam ettiği açıklanıyor. Sitedeki liste ne zaman kesin halini alacak?

Sporcu delegelerin durumu da biraz şüpheli. Eski milli sporcular arasından belirlenen 5 kişi de seçimlerde oy verecek. Siteye bakıldığında, Sinem Kara, Pelin Yılmaz, Serap Bakirdöş, Güzin Yalçın ve Nili Karamete‘nin delege olduğu görülüyor.

Bu delegeler neye göre belirlendi? Ana Statü taslağının 7’nci maddesine göre “Genel Kurul tarihinden en az bir yıl önce faal sporculuğu bırakmış milli sporculardan kura ile belirlenecek beş sporcu” genel kurulda oy verebilir. Listede yer alan sporcular kura ile mi belirlendi? Bu kura ne zaman çekildi? Kura öncesinde listede kimler vardı? Eski sporcuların tam listesi açıklandı mı? Bu kuraya resmiyeti kim verdi?

Ayrıca ben mi yanılıyorum bilmiyorum ama bu sporculardan bazıları geçen sene ve bu sene turnuvalara katılmadılar mı? Federasyonun sitesinde ne yazık ki klasmana ulaşılamıyor. Çoğu turnuvanın sonucu da gösterilmiyor. Listede ismi yer alan sporcuların durumu nasıl kontrol edilecek?

Diğer bir ilginç nokta ise, sporcu delegeler arasında hiçbir erkeğin olmaması. Bu nasıl bir kuradır ki sadece bayan sporcular çıkmış torbadan! Olasılık hesabı yapsanız, bu bir mucizedir.

Aynı durum hakemler için de soz konusu. Aralarında tek bir bayan hakem yok. İlginç. Çok ilginç.

Bu listeyi kim hazirladı? Kafalarına göre isim belirlemişler sanki. Camiada da bu işin peşini kovalayacak biri de yok. Bir eski sporcu veya hakem neden bu listelere itiraz etmiyor?

TEF seçimleri ve TEF Ana Statüsü hakkında söylenecek çok şey var. Bunları kısa aralıklarla paylaşmaya başlayacağım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: