Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

UEFA’nın Cebelitarık Kararı

Posted by sporgunlugu 11 Aralık 2006

UEFA, üyelik başvurusunda bulunan Cebelitarık Futbol Federasyonu’nun (Gibraltar Football Association – GFA) geçici üye olarak kabul edildiğini duyurdu. UEFA tarafından yapılan açıklamada, UEFA Yürütme (?) Kurulu’nun, Spor Tahkim Mahkemesi’nin (CAS) 6 Haziran 2006 tarihinde verdiği kararı uygulamaktan başka seçeneği olmadığı; bu sebeple Cebelitarık’ın geçici üye olarak kabul edildiği belirtildi. UEFA ayrıca FIFA Yönetim Kurulu’nun, Cebelitarık Futbol Federasyonu’nun FIFA’nın kuralları uyarınca FIFA üyesi olamayacağına dair kararını da aldıklarını açıkladı.

Cebelitarık Futbol Federasyonu ve Karadağ’ın üyelikleri hakkında son karar, 25-26 Ocak tarihlerinde Düsseldorf’ta yapılacak 31. UEFA Olağan Kongresi’nde UEFA üyelerinin oyları sonucunda verilecek. UEFA adına açıklama yapan Lars-Christer Olsson, Cebelitarık’ın UEFA’ya kesin üye olmasını kabul edilip edilmeyeceği konusunda son sözün UEFA Kongresi’ne ait olduğunu belirtti. Cebelitarık’ın üyelik macerası 1999 yılına dayanıyor.  1999 yılında UEFA’ya üyelik için başvurdu. Ekim 2001’de UEFA Kongresi, UEFA tüzüğünde UEFA’ya ancak Birleşmiş Milletler tarafından bağımsız devlet olarak tanınan devletlerin federasyonlarının üye olabileceği yönünde değişiklik yaptı. 2002-2003 döneminde, CAS, bu uyuşmazlıkta ilk defa rol aldı ve Cebelitarık Futbol Federasyonu üyelik başvurusunun, UEFA’nın başvurunun yapıldığı tarihteki düzenlemelere göre incelenmesi gerektiğine karar verdi.  25 Mart 2004 tarihinde, UEFA, Cebelitarık Futbol Federasyonu’na Federasyonun FIFA üyesi olma koşullarını yerine getirmemesi başta olmak üzere UEFA’ya üyelik şartlarını sağlamadığını bildirdi. Bunun üzerine, Cebelitarık Futbol Federasyonu 12 Mayıs 2005 tarihinde CAS’a başvurdu ve UEFA’ya geçici üyeliğine izin verilmesini talep etti. CAS, 6 Temmuz 2006 tarihinde aşağıdaki kararları aldı: 

1) UEFA’nın Yürütme Kurulu, ilerideki ilk toplantısında Cebelitarık Futbol Federasyonu’nun geçici üye olarak kabul etmek zorundadır.

2) UEFA Yürütme Kurulu, Cebelitarık Futbol Federasyonu’nun geçici üye olarak kabulünden sonra, söz konusu federasyonun UEFA’ya kesin üye olarak kabulü konusunu ileri tarihli UEFA Kongresi önüne getirmek zorundadır. 

3) UEFA Kongresi, Cebelitarık Futbol Federasyonu’nun kesin üye olarak kabulü talebini CAS’ın söz konusu kararının metnine ve ruhuna ve özellikle CAS kararının 82, 83 ve 84. paragraflarında belirtilen gerekçelerine uygun olarak, Cebelitarık Futbol Federasyonu’nun üyelik konusundaki ilk başvurusunu yaptığı 1999 yılında yürürlükte olan kuralları temel alarak ve daha sonra getirilen kuralları dikkate almaksızın tavır almalıdır. 

Görüldüğü üzere, UEFA Yürütme Kurulu, CAS’ın kararını uygulamakla yetinmiştir. UEFA tarafından yapılan açıklamada, UEFA Kongresi’nin Cebelitarık’ın üyeliği konusunda son sözü söyleme hakkına sahip olduğu belirtilirken; Cebelitarık’ın daimi üye olamayabileceği intibaı yaratılmaktadır. UEFA’nın basın açıklamasında CAS’ın özellikle üzerinde durduğu “üyelik başvurusunun 1999 yılında yürürlükte olan kurallara göre değerlendirilmesi gerektiği” hususunu belirtmemesi ucuz bir politik manevradır. Futbol arenasında çok güçlü konumda olan, futbol pazarının önemli aktörlerinden biri olan İspanya’nın Cebelitarık Futbol Federasyonu’nun üyeliğine karşı çıkması karşısında, UEFA’nın CAS’ın kararını uygulamamak için her türlü yolu seçeceği açık. UEFA üyesi federasyonlardan bazılarının CAS kararını bilmediği; bilenlerin veya Kongre’de öğreneceklerin bile İspanya’nın lobisi karşısında hiçbir etkisi olmayacak Cebelitarık yetkililerinin gerekçelerini dikkate almayacağı dikkate alınırsa, CAS’ın kararının hiçbir etkisi hissedilmeyecek; bu karar sadece şeklen yerine getirilmiş olacaktır.

Reklamlar

Bir Yanıt to “UEFA’nın Cebelitarık Kararı”

  1. Bora said

    UEFA’nın aldığı her türlü karar CAS denetimine tabi olduğuna göre Kongre eğer Cebelitarık’ın daimi üyeliğinin onaylanmamasına karar verirse Cebelitarık Federasyonu bu kararı da CAS’a götürür. CAS da zamanında UEFA Yönetim Kurulu kararı için vermiş olduğu kararın bir benzerini UEFA Kongre kararı için de verir. Sonuç olarak belki 2007 kongresinde olmaz ama 2008 kongresinde veya başka bir zamanda Cebelitarık mutlaka UEFA üyesi olacaktır.

    Çünkü hukuki açıdan kazanılmış hakkı vardır. Başvuru tarihinde başvuru şartlarını taşımaktadır. İspanyollar istediği kadar lobi yapsın, sonuçta UEFA İsviçre kanunlarına göre kurulmuş bir İsviçre derneğidir. İsviçre devleti, Yabancı Hakem Kararlarının Tanınması ve Tenfizi Hakkındaki New York Konvansiyonuna taraftır.

    Yani UEFA’nın CAS kararını uygulaması New York Konvansiyonuna göre İsviçre devletinin uluslararası bir yükümlülüğüdür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: