Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Halil Mutlu öğrencilere konferans verecekmiş

Posted by sporgunlugu 12 Aralık 2006

Milliyet gazetesinin bugünkü sayısında yer alan habere göre, Halil Mutlu ve Hamza Yerlikaya Tarsus Amerikan Koleji ile Tarsus SEV İlköğretim Okulu’nun düzenlediği panele konuşmacı olarak katılacak ve öğrencilerin sorularını yanıtlayacakmış. Söz konusu habere göre, iki sporcu başarılı olmada hedef koymanın rolü, şampiyonluğa giden yolda planlı ve programlı çalışmanın gerekliliği konularında bilgi verecekler. Büyük başarılarının yanı sıra okullu olma özelliği de taşıyan iki şampiyon, öğrencilere okul ve sporu bir arada nasıl yürüttüklerini anlatacaklar.

Açıkçası Halil Mutlu’nun Yerlikaya kadar terlemeyeceğinden eminim. O yine güçlü kalmak için bir doping maddesi alır. O sevimli mizacı ile öğrencileri güldürür.

Tarsus Amerikan Koleji, Türkiye’nin en iyi kolejlerinden biri. Öğrencilerine sadece öğretim vermekle yetinmiyor; onların her açıdan iyi yetişmeleri için çaba harcıyor. Öğretmen kalitesi de tartışılmaz. Ancak kolejin yöneticilerinin spor konusunda konferans verecek kişileri çağırırken, öğrencilere örnek olacak ve söyledikleri ile hayat tarzı örtüşecek sporcuları tercih etmesi gerekirdi.

Halil Mutlu karşıma çıkıp spor ahlakından, etikten, olimpizm ruhundan bahsetse sadece gülerim. Doping aldığı (A) ve (B) testleri ile kanıtlanan, birkaç yıl ceza alan bir sporcuyu sporun güzellikleri yerine dopingin kötülüğü ve dopingle mücadele üzerine konuşması için davet etmek gerekirdi. Ne yazık ki öğrenciler de söz konusu konuya o kadar vakıf değillerdir!

Mutlu’ya doping konusunda rehabilitasyon görüp görmediği, ne kadar sıklıkla kontrole tabi tutulduğu, doping konusunda eğitim verilip verilmediği, Türk Halter Federasyonu ile Uluslararası Halter Federasyonu’nun doping konusundaki hassasiyetlerinin derecesi, Türk Halter Federasyonu’na verilen ceza hakkındaki değerlendirmeleri, Türkiye Doping Merkezi’nin federasyonlar ve elit sporcularla ilişkisi, bu merkezin eğitim faaliyetlerini ciddi şekilde yapıp yapmadığı gibi konuları sormak gerekir.

GSGM, spor federasyonları, Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulları (BESYO), spor araştırma merkezleri ve sporla ilgili ders veren üniversiteler doping hakkında ciddi toplantılar yapmalı. Bu toplantılarda federasyonların, beylik laflar ederek katılımcıların zamanını çalmaları engellenmeli. Adı doping skandallarına karışmış sporcuların, bunların antrenörleri ve yöneticilerinin, bu konuda çalışan hukukçu ve doktorların somut örnekler üzerinden hareket ederek Türk sisteminin eksiklerini ve çözüm önerilerini tartışmaları sağlanmalı.

Bugün spor federasyonlarının her biri doping konusunda kendi borusunu öttürüyor. Kurallar arasında bir bütünlük, uyum yok. Çoğu federasyonun doping konusunda bilgilendirme programı bulunmuyor. Sporcular, bu konuda haklarını bilmiyorlar. Yakın zaman içinde tarih olması beklenen GSGM’nin, spor federasyonlarının yönetimini ele geçirme operasyonundan vazgeçerek, sporla ilgili ciddi konularla ilgilenmesi gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: