Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Kütahyaspor’un Yağı Devletten

Posted by sporgunlugu 15 Aralık 2006

Dün www.superspor.com sitesinde “Kütahyaspor’a validen destek” başlıklı haberde, Kütahya Valisi Osman Aydın, Kütahyaspor’a nasıl maddi destek verdiklerini açıklıyordu. Habere göre, Türkiye 3. Futbol Ligi 3 Grup’ta mücadele eden Kütahyaspor’a Çinigar İşletme Birliği’nden 400 bin YTL ödenek ayrılmış. Ayrıca Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay’ın Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden getirdiği projeyi uygulanmış ve söz konusu tesisler antrenman sahaları ile birlikte Kütahyaspor’a devredilecekmiş. Vali, “Kütahyaspor’u sabit gelirlere kavuşturacak bir şeyler yapmak lazım. Her gün para dilenmek ve para toplamakla bir yere vermek mümkün değil” diye konuşmuş. Vali Aydın, Kütahyaspor’un kendi yağıyla kavrulması durumunda önemli yerlere gelebileceğini sözlerine eklemiş.

Komikliğe bakın! Kütahyaspor’un yağı devletin kasasından geliyor. O kasa ise vatandaşların vergisi ile doluyor.

Valiye sormak lazım! Siz bu parayı hangi yetkiyle Kütahyaspor için harcayabiliyorsunuz? Kütahyaspor’a yapılan maddi yardımın devlete faydası nedir? Anayasa’da da belirtildiği gibi, devlet sporu destekler. Ama Kütahya valisi sadece futbolu destekliyor. Bugün Birinci Lig kulüpleri borç batağında yüzerken, 3. Lig’deki bir kulübe yüzbinlerce YTL harcamanın mantığı nedir?

Vali, başka spor dallarına yatırımı desteklemekte midir? Nasıl desteklemektedir?

Söz konusu tesisler sadece futbol sahasından oluşmadığına göre, Kütahya’da az olan spor tesislerinin en yenisini sıradan bir futbol kulübüne vermenin hiçbir mantıklı açıklaması olamaz. Ayrıca sahalar nasıl oluyor da Kütahyaspor’a devrediliyor? Kural olarak, kulüpler lehine bu sahalar üzerinde üst hakkı tesis edilmiyor mu? Tesislerin mülkiyeti mi geçirilecek? Hangi yetkiyle? Devletin imkanları bir spor kulübüne peşkeş mi çekilecek?

İşin içine Kütahya milletvekili de karışmış. Kinay, GSGM’den proje getirmiş. Haberin bu kısmı pek açık değil. Bugün, spor sahası inşa ettiren özel kişilere GSGM tarafından çeşitli haklar tanınıyor. Türk halkı da genelde halı saha, futbol sahası inşa ettirerek Türk sporuna katkıda bulunuyorlar (!). GSGM’nin projesi neydi? Kütahyaspor için Valilik – GSGM – TBMM konsorsiyumu mu kuruldu?

Devlet neden Kütahyaspor’u bu kadar destekliyor? Bu kulübün yöneticileri kimlerdir? Milletvekilleri, belediye üyeleri var mıdır? Bu kulüp Belediye’den de destek görmekte midir? Önemle belirtmek gerekir ki, devletin bu yardımı, haksız rekabet oluşturmaktadır. Diğer kulüplerin yağı yokken, Kütahyaspor’un devletin yağı içinde yüzmesi vicdanları sızlatacaktır. Siyasi çıkar ve popülizm uğruna devletin imkanlarının bu takıma harcanması doğru değildir.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Kütahyaspor’un Yağı Devletten”

  1. Kütahyaspor devletin yağı içinde yüzmüyor.Kütahyaspor ikinci ligdeyken Galatasarayları Eskişehirleri yenerken kütahya ya baya faydası dokunmuştur.Bu sene bile 3. lige yükselme maçları için gelen takımlar seyirciler sayseinde azda olsa gelir sağladı.Ayrıca Söylediğin gibi 400.000 YTl’lik bir gelir aktarımı gerçeği yansıtmıyor.Kütahyaspor’un tek geliri otoparktır.Onlardanda zaten daha önce para gelmiyordu devlete.
    Devlet spor ilişkisine gelince Kütahya valisi , Belediyesi voleybolu ve Basketbol’uda destekliyor.Kütahya voleybol takımı ikinci ligde oynuyor.Belediye basketbolcularıda turnuvalarda paşalar gibi yaşatıyor.Kendi elleriyle ödül veriyor.Kütahya Anadolu Öğretmen Liseside HAlk Oyunları Türkiye ikincisi oldu.Sadece Futbol mu demiştin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: