Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Valilere Ne Oluyor?

Posted by sporgunlugu 20 Aralık 2006

Türk sporu hiçbir şeyden çekmedi şu siyasilerden çektiği kadar!

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin‘in Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ile olan kişisel kavgasını spor alanına taşıyarak koskoca Futbol Federayonu’nu dünya gündemine oturtmasına günler kaldı. Yakın zaman içinde FIFA bu komediye müdahale edecektir.

Milletvekilleri ve belediyeler de, seçmenlerine hoş görünmek için sporu kullanmaktadırlar. Futbol kulüplerinin başkanlıklarını yürüten milletvekilleri ve belediye başkanları ne yazık ki devletin imkanlarını kendi takımlarına aktarmaktan çekinmemektedirler.

İşin asıl ilginç yanı, atanmışların da sporu popülizm aracı olarak kullanmaları. Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir bir gazetede “Devlet Baba61” adlı köşede Trabzonspor – Fenerbahçe maçından sonra teknik analiz yapıp kulübe golcü alınması talimatında bulunuyor. Kütahya Valisi, Küthayaspor için arazi tahsisinde başrolu oynuyor. Ve şimdi de Antalya Valisi Alaaddin Yüksel Lig B’de oynayan ve yükselme grubunda mücadele etmeye hak kazanan Alanyaspor’a herkesin yardım etmesi gerektiğini söylemiş.

Ajansspor’da yer alan habere göre, Vali, Alanyaspor yöneticileri, belediye başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve iş adamları ile bir araya gelmiş. Toplantı’nın adının, `’Alanyaspor için pamuk eller cebe” toplantısı olduğunu ifade eden Yüksel, ilçede yaşayan herkesin ve tüm kurumların, Alanyaspor’a sonuna kadar destek vermesini isteyerek, `’Alanyaspor Süper Lig’e yakışır” demiş. Haberin devamını okumanızı tavsiye ederim. Uzun uzun yazmak istemiyorum.

Valinin bu tür işlerle uğraşması bana garip geliyor. Spor, bir şehrin gelişiminde elbette çok önemli rol oynar. Ama spor endüstrisi ile kimin ilgilenmesi gerektiği tartışılmalıdır. Valiliğin böyle bir görevi var mı?

Vali, kendisini ziyarete gelen yabancı heyetlerin en çok sorduğu iki sorudan birisinin ‘Üniversiteniz var mı?’, diğerinin ise  ‘Birinci ligde takımınız var mı?” olduğunu belirtmiş. Yabancı heyetler neden Antalya’nın Türkiye Futbol Ligi’ndeki durumunu merak etsinler? Gelen bütük heyetlerin takımları kendi ülkelerinde en üst ligde mi oynuyor? Bütün bu heyetlerin ülkelerinde futbol mu birinci sırada?

Antalya spor endüstrisinden yeterli payını alıyor. Birçok Türk takımı ile birlikte, dünyanın önde gelen yabancı futbol takımları da kamp yapmak ve turnuvalara katılmak için Antalya’ya geliyor. Alanyaspor’un Süper Lig’e çıkmasının bu endüstriye çok büyük katkısı olacak mıdır?

Valinin başka işi yok mudur ki, Alanyaspor’u kurtarma görevine talip olmuş? Antalya’da diğer spor dallarına destek vermek için işadamlarıyla, sivil toplum örgütleriyle toplantı yapmış mı? Antalya’daki spor tesislerin önemli bir kısmı otellere, tatil köylerine ait. Antalya’da çok amaçlı spor komplekslerinin yapımı için herhangi bir proje geliştirilmiş mi? Malzemeleri çok pahalı olan spor dallarında faaliyet gösteren sporculara ve takımlara destek verilmiş mi?

Türkiye’nin valileri futbolla ilgilenmeyi bırakmalılar. Futbolun yeteri kadar talibi var. Onların halka hoş görünme gibi dertleri olmamalı. Valiler popülizmden uzak durmalılar. Futbolu da bilenlerin yönetmesine imkan vermeliler. Halkın parasını da topu topu 40 kişiden oluşan futbol kulüplerine dağıtmalılar. Devletin kaynakları “kamu hizmeti” için kullanılmalı. Bir profesyonel futbol takımı, devlet desteği olmadan yarışabilmeli. Beceremiyorsa, amatör lige katılmalı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: