Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Avrupa Büyükler Eskrim Şampiyonası’nın (İzmir 2006) Ardından (Arşiv Yazısıdır)

Posted by sporgunlugu 21 Aralık 2006

İzmir’de düzenlenen Avrupa Büyükler Eskrim Şampiyonası Türk milli takımı açısından tam anlamıyla bir fiyasko oldu. Her dalda sonuncu sıraya yerleşen eskrimcilerimiz yıllardan beri süregelen makus talihlerini yenemediler. Kendisinden başarı beklenen Utku Uluşahin de son sıraları tam arkadaşlarıyla paylaştı. Eskrimcilerimizin kötü seviyesi takım müsabakalarında iyice ortaya çıktı. 5 tuş üzerinden oynanan ferdi maçlar yerine 45 tuş üzerinden oynanan takım maçları, rakiplerimizle aramızdaki seviye farkını çok açık biçimde ortaya koydu.

Eskrimle yakından ilgilenenler açısından bu sonuçlar sürpriz değildi. Utku Uluşahin ve birkaç eskrimcinin 2005 senesinde aldıkları sonuçlar eskrim camiasını heyecanlandırsa da genel görüntü hep endişe vericiydi.

Bu Şampiyona Türk eskrimi için çok önemli bir gelişmenin gerçekleşmesinin hemen akabinde gerçekleşti. Türkiye Eskrim Federasyonu Başbakanlığın kabulü ile özerkleşti. Türkiye Eskrim Eskrim Federasyonu bu gelişmeyi büyük bir başarı gibi müjdelemeye çalışsa da, kazın ayağı öyle değil.

Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili Mehmet Atalay, birkaç seneden beri tüm federasyonların özerkleşmesi için yoğun çaba harcıyorlar. Geride kalan zaman zarfında yirmiden fazla federasyonun özerkleşmesini başarı olarak gösteren Şahin ve Atalay’ın başını çektiği siyasetçi grubunun asıl hedefinin sporu özerkleştirme adı altında federasyonların kontrolünü ele geçirmeyi hedefledikleri anlaşılıyor. Fiili uygulama bir yana bırakılınca, mevzuatta yapılan değişiklikler, hazırlanan statü ve yönetmelikler bu amacı çok açık biçimde ortaya koyuyor.

Eskrim federasyonu da bugün yol ayırımına girdi. Yakın zamanda gerçekleşecek genel kurul sonrasında özerk federasyonun yönetim kurulu belirlenecek. Bu seçime GSGM Teşkilatı’nın, siyastçilerin yoğun müdahalesi ile karşı karşıya kalınacağından şüphe duyulmuyor.

Son Avrupa Şampiyonası’nda alınan sonuçlar ve federasyonun özerkleşmesinin beraberinde getirdiği bilinmezlikler eskrim camiasını rahatsız etmeye başladı. Eskrim severerlin fikir alışverişinde bulundukları Internet yazışma grubunda çok ciddi tartışmalar yaşanmaya başlandı. Fikirlerini paylaşan herkes söz konusu başarısızlığın sebeplerinin ve bunların önlenmesi için alınması gereken önlemlerin tartışılmasını istiyor. Türkiye Eskrim Federasyonu’nun da bu konuda camia ile bütünleşmesi ve kötü gidişe son verilmesi için birlikte hareket edilmesi arzulanıyor.

Yakın zaman içinde Federasyon, kulüp temsilcileri, antrenörler, idareciler, hakemler, sporcular ve velilerin katılacağı geniş kapsamlı bir toplantı düzenlenmesine karar verildi. Bu toplantının TEGEV önderliğinde yapılacağı düşünülüyor. Ancak Federasyonun aktif rol alması durumunda, bu toplantının Federasyon organizasyonu olmasının ileride ortaya çıkabilecek tarafsızlık ve bağımsızlık tartışmalarının önlenmesi açısından uygun olacağını düşünüyorum. TAbi ki Federasyon da tarafsız olmayı becerebilmeli. Federasyonun organizasyonda dışarıdan destek almaması, sadece kendi yandaşlarını toplantıda konuşturması da ihtimal dahilinde. Hele hele genel kurula çok az bir süre kala federasyonun bu toplantıyı gereği gibi organize edeceği de şüpheli.

Ne olursa olsun, bu toplantının hareketsiz kalmaktan daha iyi bir seçenek olduğu açık. Bugüne kadar kapalı kapılar ardında ve sadece dedikoduyu aşmayan kalitede paylaşılan sorunlar, şikayetler, modern toplumlarda olduğu gibi, açıkça dile getirilecek.

Eleştirenlerin çözüm önerilerini de sunacakları bu toplantının seçim propagandası aracı olarak kullanılmaması için gereken önlemler alınırsa, Türk eskrimi için yeni, temiz bir sayfanın açılacağı müjdesini verebiliriz.

Bu toplantıdan mucize beklememek lazım. Ama tartışma kültürünün öğrenilmesi ve paslı zihinlerin ışıldamaya başlaması için çok büyük bir fırsatı Türk eskrim camiasının elinin tersiyle itmeyeceğini umuyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: