Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Eskrim Paneli Hayal Oldu (Arşiv Yazısıdır)

Posted by sporgunlugu 21 Aralık 2006

İzmir’de düzenlenen Avrupa Büyükler Eskrim Şampiyonası’nda alınan kötü sonuçların ardından eskrim-tur grubunda ciddi bir tartışma meydana gelmişti. Grubun birkaç üyesi bu sonuçların sebepleri üzerinde görüşlerini belirtmiş ve bazı çözüm önerileri getirmişlerdi.

Her Şampiyonadan sonra alınan kötü sonuçlar bir şekilde değerlendiriliyordu. Ancak ilk defa bu kadar içerikli, üzerine düşünülmüş mesajlar atıldı. Sadece bir iki üyenin değil, ona yakın üyenin görüşleri camianın dikkatine sunuldu.

Yıllar sonra bilinçli bir kesimin tartışmayı adabıyla yapmaya başladığını görünce, gruba eskrimin sorunlarının tartışılacağı bir toplantı düzenlenmesi için öneride bulundum. Söz konusu mesaja grup sayfasından ulaşılabilir. Mesajın tarihi ise 11 Temmuz 2006 idi. Bir hafta boyunca sadece bir üyemizden olumlu tepki geldi. Beklediğim tepkiyi alamayınca ise ikinci bir mesaj yazdım. Bu mesajda ise toplantının TEF veya TEGEV tarafından düzenlenmesi gerektiğini belirttim ve Sayın Cengiz Aydın’ın bu konuda yardım edip edemeyeceğini sordum. Bunun üzerine, Sayın Aydın, bir mesaj gönderdi ve TEGEV’in toplantının düzenlenmesini üstlenebileceğini belirtti ve hazırlık komitesinin kurulmasının ilk iş olacağını ifade etti.

Cengiz Bey’in teklifi beni çok mutlu etti. Bununla birlikte, TEF ile TEGEV arasındaki gerginliğin ve özerkliğin ardından yapılacak seçim arifesinde yapılacak toplantının yaratacağı kargaşanın farkında olduğumdan, toplantının amacından sapması konusundaki endişemi gruba açıkladım. Bu toplantı sorunların tartışılacağı bir platformda yapılmalıydı. Grupların, kişilerin birbirini suçlayacakları ve seçim propagandalarına alet edecekleri bir toplantı çok büyük zarara sebep verebilecekti. Aslında eskrim camiası şu anda bulunduğu ortamdan daha kötü bir yere gelemez. Yıllardan beri en dipte yer alan Türk eskriminin daha fazla zarar görmesi söz konusu değil. Olsa olsa, sadece medyada yer alır o kadar.

Cengiz Bey’den toplantı komitesi konusunda çağrı alındığı gün hemen komite için özel bir grup kurdum ve eskrim-tur grubu üyelerini bu gruba davet ettim. Böylece genel grupta yer alıp da toplantı hazırlıkları ile ilgili mesajları almak istemeyenler rahatsız edilmemiş olacak; komite üyeleri serbestçe fikirlerini paylaşabilecekti.

Toplantı Komitesi ilk ve son toplantısını 28 Temmuz 2006 Cuma günü Altınyurt Spor Kulübü’nde gerçekleşti. Bu toplantıda alınan kararlardan ikisi Komite – TEF ilişkisi ile ilgiliydi:

“1) Panelin Federasyon karşıtı bir hareket olarak algılanmaması için Federasyon ile ortak hareket edilecek. Cengiz Bey, ERol Bey ile konuşmuş ve bu Panelin düzenlenmesine destek verileceğini belirtmiş. Bu durumun kesinlik kazanması için Panel’in Federasyon tarafından organize edilmesi ve TEGEV’in destek vermesi icin gerekli yazışmalar yapılacak. TEGEV antetli kağıdı ve yöneticilerin imzası ile Federasyon’a bir mektup yazılacak ve Federasyon resmi olarak davet edilecek.

2) Erol Bülbül’ün işleri dolayısıyla sık sık İstanbul’a gelmesi sebebiyle, Komitenin ikinci toplantısının Erol Bülbül ile yapılması ihtimali var. Cengiz Bey, Erol Bey ile irtibata geçip bu durumu kesinleştirecek. Cengiz Bey bize kesin gün ve saati açıklayacak.”

İkinci toplantı 4 Ağustos tarihinde gerçekleşecekti ama bir türlü gerçekleşmedi. Önce takvimin uymaması nedeniyle toplantının ertelendiği duyuruldu. 22 ve 24 Ağustos tarihlerinde ikinci toplantının tarihini sorduğumda ise Erol Bey’in İstanbul’a bir türlü gelmediği, tarih vermenin zor olduğu ve 15 -17 Eylül tarihine çok az süre kaldığı için toplantının yetişmesinin zor göründüğü belirtildi.

Bütün bu gelişmelerin ardından aklıma bazı sorular geldi:

1) Panelin Federasyon önderliğinde gerçekleşmesi konusunda karar alınması ile birlikte, hazırlık toplantılarına illa Federasyon Başkanının gelmesi gerekir miydi? Bu toplantılarda Federasyonu Yönetim Kurulunun diğer bir üyesi temsil edemez miydi? Her işe Erol Bey’in mi bakması gerekiyor?

2) TEGEV, TEF’e resmi davet gönderdi mi? TEGEV’in antetli kağıdı ile gönderileceği söylenen davet yazısının örneği var mı? Bu yazıya cevap geldi mi?

3) Erol Bey’in toplantılara katılmamasının başka bir sebebi var mı?

4) Bu toplantının yapılmamasında eskrim camiasının seçim döneminde olmasının etkisi var mı?

5) Biz Türkler neden hiçbir işi sonuna kadar götüremeyiz? Neden bir oluşum devam etmez?

Hiçbir sorunun cevabını alamayacağımı biliyorum. Belki de tek bir cevap alırım: “Sana ne!”

Türkiye Eskrim Federasyonu ana statüyü hazırlıyor mu bilmiyorum. Benim hazırladığım ana statünün okunduğundan bile şüpheliyim. Bugüne kadar sadece bir velinin ve federasyonla doğrudan bağlantısı olmayan bir büyüğümüzün okuduğunu görünce çok sevindim. Eskiden hiç okuyan olmazdı. Ne yazık ki bu işi ciddiye alanlar, eskrim yöneticileri dışındaki insanlar!

Şimdi seçim hazırlıklarına tanıklık edeceğiz. Daha doğrusu edemeyeceğiz. Ne Federasyon raporlarına ulaşabilecek ne de adayların dosyalarını görebileceğiz. Kaos ortamı içinde seçim yapılacak.

Yeni yönetimin yaklaşık iki aydan beri beklenen Paneli düzenleyeceğini umarım. Belki yıllar sonra şu anki genç nesil bilimsel yöntemler aracılığıyla ve tartışmalara açık olarak yönetmeyi görev edinir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: