Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Eskrimde Antrenör – Hakem İkilemi (Arşiv Yazısıdır)

Posted by sporgunlugu 21 Aralık 2006

24-25-26 Mart tarihlerinde Ankara’da gerçekleşecek Büyükler Federasyon Kupası’nın hakemleri Türkiye Eskrim Federasyonu’nun sitesinde açıklandı.

Liste incelendiğinde Eskrim Federasyonu’nun Mustafa Uslular, Murat Önyay, Can Aydın gibi bazı antrenörleri ayrıca hakem olarak görevlendirdiği görülüyor.

Bu uygulama uzun zamandan beri devam ediyor. Antrenörlerin bir yandan sporcuları ile ilgilenmeleri, diğer yandan, bağımsız ve tarafsız bir şekilde hakemlik yapmaları bekleniyor. Oysa geçmiş yıllarda da sık sık karşımıza çıkan görüntüyü hatırlatmakta fayda var. Antrenör hakemler, bir pistte maç yönetirken, diğer bir pistte kendi sporcularına taktik veriyorlar. Bu hakemler her iki maça da gereken ilgiyi gösteremiyorlar.

Bununla birlikte, bir kulübe bağlı çalışan, o kulübe başarı sözü veren bir antrenörün, rakip sporculara karşı tarafsız olacağını iddia etmek çok zor. Bu kişilerin kendi sporcularının menfaati için belli maçlarda taraf tutmaları veya tuş hesabı yaparak maçları sonuçlandırmaları mümkün. Ya da tam tersine, taraflı maç yönettikleri iddiası ile karşı karşıya kalmamak için rakip sporculara karşı daha esnek hareket etmeleri söz konusu olabilir.

Bu olasılıklar elbette yukarıda ismi zikredilen kişiler için ortaya atılmamıştır. Ancak dışarıdan bakıldığında, antrenörlerin aynı zamanda hakemlik yapması her zaman şaibe iddialarına sebep verecektir.

Aynı şekilde, kulüplerde yöneticilik yapanların da hakemlik yapmaması, daha genel olarak, Eskrim Federasyonu’nun herhangi bir kurulunda görev almaması gerekir. Ancak bu etik kuralları Eskrim Federasyonu tarafından gözetilmiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: