Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Birleşik Kore Takımı Kuruluyor

Posted by sporgunlugu 2 Ocak 2007

Olimpiyat Oyunları – siyaset ilişkisi uzun yıllardan beri dünya gündemini meşgul ediyor. Boykot edilen Oyunlar, İsrail oyuncularının rehin alınması, ırkçılık karşıtı gösteriler, Güney Afrika’nın apartheid sebebiyle Oyunlar’dan ihraç edilmesi gibi olaylar siyasetin Oyunlar üzerindeki etkisini her zaman göstermeye devam ediyor. Oyunlar’ı düzenleyecek şehrin belirlenmesinde de, şehrin alt yapısı, kaynakları, zenginliği kadar, söz konusu şehrin bulunduğu devletin dünya siyasetindeki yeri ve önemi de dikkate alınıyor.

Son yıllardaki Olimpiyat Oyunları’na da Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile Güney Kore arasındaki yakınlaşma damgasını vurdu. 2004 Atina Oyunları‘nın açılış ve kapanış törenlerinde birlikte bir bayrak altında geçiş yapan iki takımın, yakın zaman içinde tek bir takım olarak Olimpiyat Oyunları’na katılmaları tartışılmaya başlandı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile Güney Kore Milli Olimpiyat Komiteleri, Pekin’de gerçekleşecek 2008 Olimpiyat Oyunları‘na tek takım olarak katılma konusundaki tartışmalarda önemli gelişmeler sağlandığını Uluslararası Olimpiyat Komitesi‘ne bildirdiler. IOC‘nin resmi Internet sitesinde yer alan habere göre, 2004 yılında başlayan süreç, 5 Eylül 2006 tarihinde IOC tarafından Lozan’da düzenlenen toplantıda gelişme gösterdi. Bu toplantı her iki ulusal olimpiyat komitesi teknik sorunların çözümlenmesi konusunda tartışmaya başladı.

IOC‘nin sitesindeki habere göre, birleşik Kore takımının oluşabilmesi için aşağıdaki iki şartın gerçekleştirilmesi gerekiyor:

1) Bireysel sporcuların ve takımların belirlenmesi prosedürü gibi teknik konuların analiz edilmesi;

2) Her iki ulusal Olimpiyat Komitesi’nin yukarıda belirtilen teknik konuları kapsayan ve söz konusu ulusal komitelerin tabi olduğu iki devletin birleşik bir takım kurulmasına yönelik izin beyanlarını da içeren yazılı anlaşmayı sunmaları.

Söz konusu iki şartın yerine getirilmesinin ardından, IOC, söz konusu birleşik takımın kurulması için uluslararası federasyonlarla görüşmelere başlayacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: