Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Diyarbakırspor’daki bürokratlar

Posted by sporgunlugu 9 Ocak 2007

supersport sitesinde yer alan habere göre, Diyarbakır Vali Yardımcısı ve Diyarbakırspor Başkanı Ahmet Aydın, Futbol Federasyonu’na tepki gösterdi. Futbol Federasyonu’ndan Diyarbakırspor’a “Futbolcu lisans işlemlerinin borcu 1 trilyon 600 milyar lira. Bu borcun 24 Ocak 2007 tarihine kadar ödenmemesi durumunda futbolcuların lisansları askıya alınacaktır” şeklinde bir yazı gelmiş. Diyarbakırspor başkanı da bu duruma itiraz ediyor. Bu konuyla ilgili görüşleri siteden okuyabilirsiniz. Başkan Aydın, sezon başında bonservis ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle Futbol Federasyonu’nun lisans iptali yoluna gittiğini ve Diyarbakırspor’un yedek kalecisi Özcan‘ın sahaya çıkarıldığını belirttiğini de unutmamak gerek. Bu durumda Aydın’ın Futbol Federasyonu’nun ilk defa ve sadece kendilerine karşı bu tür bir uygulamaya gittiğine dair iddialarının yersiz olduğunu da dikkate almak gerekir.

Söz konusu haberin can alıcı kısmı, Vali yardımcısı Ahmet Aydın‘ın Diyarbakırspor başkanlığını bir lütuf gibi gösteren beyanıydı. Aydın, “”Biz devletin vali yardımcısı olarak, ben ve yönetimim devlet memurluğumuza bakmayarak ‘Türk futboluna katkımız olsun’ diye Diyarbakırspor’a sahip çıktık. Bu gibi uygulamaları yanlış görüyoruz. Diyarbakır bürokratlarını ve iş adamlarını bu konuda kulüplerine yardımcı olmaya davet ediyoruz” demiş.

Bu beyana bakarak, Türk futbolunun içler acısı halini görmek mümkün. Siyaset futbolu tamamen esir almış durumda. Başbakan Erdoğan, üç belediye kulübü dışında AKP’nin hiçbir şekilde futbola müdahale etmediğini belirtmesine rağmen, Belediyeler, GSGM ve bürokratların kontrolunde olan kulüpler futbolu ve genel anlamda sporu yönetmeye devam ediyorlar.

Vali yardımcısı Ahmet Aydın öncelikle Diyarbakır şehrinin sorunlarını çözmeyi iş edinmeli. Spor yöneticisi olmak bu kadar kolay olmamalı. Üstelik profesyonel spor yöneticiliği ayrı bir uzmanlık ve tam mesai gerektirirken, belediye başkanlarının, valilerin, vali yardımcılarının, milletvekillerinin futbolla bu şekilde yakından ilgilenmelerinin tek sebebi bir spor kulübüne destek vermek olamaz. Futbolun toplum üzerindeki etkisi sayesinde halkın desteğini almak ve futbolun verdiği ekonomik, sosyal ve siyasi güçten faydalanmak siyasilerin çoğunda karşılaşılan bir durum artık. Ahmet Aydın ve diğer bürokrat arkadaşları Diyarbakır’ın spor alanında gelişmesini istiyorlarsa futboldan başka spor branşları ile ilgili çalışmalar yapabilirler. Diyarbakır gençliğinin faydalanabileceği spor alanlarının çoğalması, farklı spor dallarına ilginin sağlanması terörün vurduğu Diyarbakır’a en büyük hizmet olacaktır. Diyarbakırspor bir şekilde kendisine başkan bulur. Devlet yöneticilerinin bu işten ellerini çekmesi gerekir. Ama hazır lokma olunca kimse bundan feragat edemiyor haliyle. Diyarbakır bürokratları popülist yaklaşımları ile belki Diyarbakır halkını uyutabilirler ama bu davranışlar herkesi etkilemiyor. Türkiye’de spor kültürü olmaması ve siyasetin spor müdahalesini önleyecek mevzuatın ve bu mevzuatı bilip uygulayacak, siyasetçilere karşı çıkacak spor adamlarının bulunmaması siyasilerin ekmeğine yağ sürüyor.

Sayın Aydın,

Siz devlet memurluğunuza bakmadan bu işe talip olmuşsunuz! Siz en iyi devlet memurluğunuza bakın! Diyarbakırspor’un size ihtiyacı yok. Geçen senelerde Süper Lig’de her deplasmanda “PKK Dışarı” tezahüratları ile karşılanan bir kulübü bürokratlar, askerler değil, siviller yönetmeli. Diyarbakırspor’un Süper Lig’e çıkışı, birkaç sene küme düşmekten hep son anda kurtulması spor kamuoyunda hep şüpheyle karşılandı. Devlet desteğini hiç kaybetmeyen Diyarbakırspor bir şekilde başarılı olmaya devam edecektir. Bari şeklen bile olsa devlet kulübün işlerine burnunu sokmasın!

Reklamlar

Bir Yanıt to “Diyarbakırspor’daki bürokratlar”

  1. serkan said

    sen ne anlarsın d.bakırın halinden.bu isler dısardan yorum yapmayla olmaz.bu valı yardımcısı vatanı ve mılletı icin d.spora el atmıs.neden???cunku d.bakırspora d.bakırlı ısadamları sahıp cıkmıyor.SOSYAL DEVLET NEDIR? DEVLETIN, “KIMSE BU HALKIN DERDINE CARE OLAMAYACAKSA (D.BAKIR lı isadamları gibi) BEN SAHIP CIKARIM DEMESIDIR.EEEE…Bu vali yard. sı sahip cıktıysa siyasetten değil,kimsenin d.bakır halkının elini tutmayışındandır.O NEDENLE elestırmek degıl,sahıp cıkmak lazım bu ınsanlara….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: