Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Cengiz Aydın ve Mehmet Karamete’den Açıklama

Posted by sporgunlugu 23 Ocak 2007

Bugün eskrim-tur haberleşme grubuna TEGEV Başkanı ve Türkiye Eskrim Federasyonu’nun yeni yönetim kurulunun üyesi Cengiz Aydın‘ın e-posta adresinden Cengiz Aydın ve Mehmet Karamete imzalı (bunu hukuki anlamda kullanmıyorum) bir e-posta geldi. Bu e-postayı paylaşmak isterim. Grup sayfası herkese açık olduğu için söz konusu mesajı burada paylaşmakta bir sakınca görmüyorum. Gizli bir bilgi ifşa edilmeyecektir.

Bu mesaj hakkında uzun uzun yorum yapılabilir. Şimdilik sadece mesajı aynen aktarmakla yetiniyorum.

Eskrim Federasyonu seçiminin ardından

Sevgili Eskrimciler,

Hepinizin bildiği gibi Federasyonumuzun özerk hale gelmesi nedeniyle, Federasyon Başkanı, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu seçimleri 10 Ocak2007 tarihinde Ankara’da yapıldı. Bu seçimin, bundan önceki seçimlere göre önemli farklılıkları vardı. Şöyle ki;

Delegelerin tamamı aynı yerde (Ankara’da) oy kullandılar. Toplantı aynen derneklerde olduğu gibi yapıldı. Toplantıyı yönetmek için bir Divan Heyeti seçildi. Gündem daha önceden belirlenmişti. Gündemde olan maddeler sırasıyla görüşüldü. Konu hakkında konuşmak isteyenlere söz verildi. Konular lehte veya aleyhteki görüşler ile oylandı ve kabul veya ret edildi. Toplantı son derecede demokratik bir şekilde idare edildi. Hiçbir taşkınlık, sataşma v.s. olmadı, toplantı eskrim camiasına yakışır bir şekilde gayet medeni bir şekilde sonuçlandı.

Özerk Federasyonun Ana Statüsü, değişiklik önergeleriyle birlikte değerlendirildi, oylandı ve kabul edildi. Daha önceki seçimlerde sadece Federasyon Başkanı seçilir, seçilen Başkan Yönetim Kurulu üyelerini kendisi belirleyip, Listesini Genel Müdürlükten onaylatırdı. Bu defa Yönetim Kurulu, Denetleme ve Disiplin Kurulu üyeleri de genel kurul delegeleri tarafından seçilmiştir. Bu, eskiye nazaran büyük bir değişikliktir.

Bu Genel Kurulun en çok ilgi çeken noktası ise tabii ki seçim maddesiydi. Şimdi en çok merak edilen seçim konusunda sizleri aydınlatmak amacıyla bazı açıklamalar yapmak istiyorum. Bilindiği gibi, Başkan Adaylığı sürecinde 3 kişi adaylıklarını koymuşlardı. Erol Bülbül, Müminhan Bilgin, ve Cemal Burnaz. Ama çoğunluk, esasında iki başkan adayı olduğunu biliyordu. Tabii olarak önce, 6 yıldır federasyonu yönetmekte olan Sayın Erol Bülbül, bu dönemde aday olacağını açıklamıştır.

Daha sonra, Erol Bülbül Federasyonunda Yönetim Kurulu üyesi olan Sayın Müminhan Bilgin adaylığını açıklamıştır. Son olarak ise yine Erol Bülbül Federasyonunda Yönetim Kurulu Üyesi olan Sayın Cemal Burnaz aday olmuştur. Ancak Sayın Cemal Burnaz, seçim sürecinde Erol Bülbül’ün, alabileceği bir ceza veya yönetmelik değişikliği sonucunda adaylığının engellenmesi durumuna tedbir olarak aday olmuştur. Ve böyle bir engel çıkmadığından, Genel Kurul’da seçime geçilmeden önce adaylıktan çekildiğini ve Erol Bülbül’ün Yönetim Kurulu listesinde olduğunu beyan etmiştir.

Merak edilen ve üzerinde çeşitli rivayetlerin dolaştığı diğer konu ise bizlerin, Cengiz Aydın ve Mehmet Karamete olarak seçimde aldığımız tavırdır. Biz, seçim sürecinin başından beri, bu dönem başkanlık seçiminde taraf olmak istemediğimizi ancak, Yönetim Kurulu içinde, yani federasyonun yönetim ve karar alma mekanizmasının içinde olmak istediğimizi söyledik. Bu yöndeki ilk görüşmemiz Sayın Erol Bülbül ile olmuştur. Kendisi de bizimle birlikte olmaktan memnun olacağını ifade etmiştir. Fakat, seçim gününe kadar, listesinde kimlere yer vereceği konusunda birkaç isim dışında bize herhangi bir net bilgi vermemiştir. Bu süreç içinde Sayın Müminhan Bilgin de adaylığını ilan ettikten sonra bizimle temasa geçmiş ve aramızda bir görüşme yapılmıştır. Bu görüşmede kendisine, daha önce Erol Bülbül ile Yönetim Kurulunda yer almamız konusunda mutabık kaldığımızı, ancak seçimi kazanırsa eskrim için elimizden gelen her yardımı yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Müminhan Bey ise, bizlerin Türk eskriminin gelişmesi ve iyiliği için mutlaka yönetimde olmamızın gerekli olduğuna inandığını, bu nedenle her ne kadar Erol Beyin listesinde olsak da, bize kendi listesinde de yer vereceğini ifade etmiştir.

Seçim sabahı Sn. Erol Bülbül, bizlerin Sn. Müminhan Bilgin’in listesinde de olmamızı kabul etmeyeceğini, Genel Kurulda söz isteyip, diğer listeden çıkmak istediğimizi deklare etmemiz gerektiğini, ancak bu konuda söz verir isek listesine alacağını, aksi takdirde listesine dahil etmeyeceğini ifade etmiştir. Bizler ise böyle bir şartı kabul etmeyeceğimizi, bizi hiçbir başkan adayı listesine dahil etmese bile, Genel Kurul da söz isteyip yönetim kuruluna aday olmak istediğimizi belirtmek  arzusunda olduğumuzu, bizleri kendi listesinden çıkartmaması gerektiğini, bunun çok yanlış olacağını, kim seçilirse seçilsin bizim eskrime hizmet etmek için çalışmak istediğimizi anlatıp, bu konuda anlayış gösterilmesini istedik. Sonuçta Sn. Erol Bülbül, Genel Kurul başlamadan dakikalar önce bizlere “Yolunuz açık olsun” diyerek, her ikimizi de listesinden çıkartmıştır. Böylece Cengiz Aydın ve Mehmet Karamete olarak sadece Müminhan Beyin Listesinde yer alıp, Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiş bulunuyoruz. Sayın Müminhan Bilgin’e, bizlere göstermiş olduğu teveccüh nedeniyle teşekkür ederiz.

Artık seçim geride kaldığına göre, seçim sonucunu da yeni federasyon yapısını da eskrim camiasının değerli seçmenlerinin takdiriyle oluşan bir görev değişikliği olarak görüp, olgunlukla kabul etmek gerekmektedir. Bu bir nöbet değişimidir. Hiç kimse seçilen yeni Başkan ve Yönetim Kurulunun, eskisine nazaran bu işi daha az hak ettiklerini veya başarısız olacaklarını söyleyemez, söylememelidir. Yeni yönetim yeni bir nefes, yeni bir heyecandır. Müminhan Beyin, sağlayacağı maddi kaynakla Türk Eskrimi ciddi bir ivme kazanacaktır.

Camiamızda seçim sonuçları için bazı arkadaşların aşırı tepki gösterdikleri konuşulmaktadır. Seçime giren iki taraf varsa kazanan sevinecek, kaybeden ise bir süre üzülecektir. Bu doğaldır. Bizlere düşen şüphesiz ki, seçim stresiyle birbirimiz hakkında ileri geri konuşmaktan sakınmak, kırıcı olmaktan kaçınmak ve sonradan pişman olunacak sözler sarf etmemeye özen göstermektir. Eskrimin iyiliği için elbirliği, güç birliği ile birbirimize sarılarak, üstümüze düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktır. Seçim geride kalmıştır. Artık önümüze bakma zamanıdır.

Sayın Erol Bülbül ve arkadaşlarına gerek hizmetlerinden gerekse işbirliği arzularından ötürü teşekkür ediyor, tüm eskrimcilerin kişisel çatışmaları bir yana bırakarak, sporumuzun geleceği için, hizmete devam etmelerini ve yeni yönetime destek vermelerini diliyoruz.

Selam ve Sevgilerimizle,

Cengiz Aydın                           Mehmet Karamete

Reklamlar

2 Yanıt to “Cengiz Aydın ve Mehmet Karamete’den Açıklama”

  1. dm said

    size nasıl ulaşabilirim

  2. http://eskrimaktuel.com/bana-yazin/ adresindeki form araciligiyla ulasabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: