Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Hürriyet Gazetesi’nin Garip Haberleri

Posted by sporgunlugu 12 Şubat 2007

Hürriyet gazetesinin Internet sitesinde ilginç haberler hiç eksik olmuyor. Garip yorumlarıyla dikkat çeken Hürriyet muhabirleri insanı şaşkına çeviriyor.

Hürriyet’in bugünkü sayısında, La Liga‘da Valencia‘nın Getafe karşısında aldığı yenilgi ilginç bir manşetle duyuruldu. “Valencia, semt takımından 3 yedi” manşetiyle verilen haberde, Valencia‘nın Madrid‘de semt takımı olan Getafe deplasmanında bozguna uğradığı açıklanmış. “Semt takımı” ifadesi ile Getafe‘nin sıradan bir takım olduğuna işaret ediliyor.

Haberi hazırlayan kimsenin futboldan anlamadığı, La Liga‘yı ve Getafe‘yi bilmediği açık. Semt takımı (!) Getafe‘nin La Liga‘da yer alması bile onun gücünü gösteriyor. Ayrıca Getafe, bu sene La Liga’da çok iyi dereceler alıyor. Şu anda La Liga‘da 7’nci sırada yer alan Getafe‘nin lider Barcelona arasında sadece 11 puan fark var. Getafe, Barcelona ile de 1-1 berabere kalmıştı.

Hürriyet’in diğer bir garip haberi ise, yaptığı gizli kameralı çekimlerle ün salmış ama suya sabuna dokunmayan bombalar patlatacağını iddia eden Serhat Ulueren‘in gizli kamera çekimine dayanıyor. Hürriyet, ana sayfada “Ulusoy’un gönlü Fener’de“, spor sayfasında ise “Haluk Ulusoy, FB’ye şampiyonluk diledi” başlığı ile verdiği haberde Ulusoy‘un spor müdürleriyle yaptığı toplantıda gizli kamera ile kaydettiği görüntülerden yola çıkarak Ulusoy‘un Fenerbahçe‘ye şampiyonluk yolunda başarılar dilediği belirtiliyor.

Haberin içeriği ile başlık kesinlikle uyumlu değil. Bu görüntüleri seyrederken iki hususa takıldım:

1) Türkiye’nin bir numaralı sporunun federasyon başkanı incelik yapıyor ve tartışmalar konusunda bilgilendirme amacıyla spor müdürleri ile bir toplantı yapıyor. Serhat Ulueren bu durumdan vazife çıkararak toplantıya gizli kamerayla katılıyor. Bu büyük bir saygısızlık. Gizli kamerası olmadan tuvalete gidemeyen Ulueren‘in bu hastalıktan kurtulamayacağı açık.

2) Hürriyet gazetesi, aylardan beri Haluk Ulusoy‘a açık tavır alıyor. Söz konusu haber de Ulusoy ile Galatasaray ve Başiktaş‘ın arasını bozmayı amaçlıyor. Oysa görüntüler izlendiğinde, Ulusoy‘un Fenerbahçe ile görüşleri çok iyi anlaşılıyor. 16 dakika fazla oynayan Fenerbahçe‘nin şampiyon olamamasının sorumlusunun Futbol Federasyonu olamayacağını ifade eden Ulusoy, Fenerbahçe‘nin güçlü bir takım olduğunu, liderliğini sürdürmesi durumunda şampiyon olacağını söylüyor. Fenerbahçe‘nin hak ettiği başarıyı kazanmasını diliyor. Dil sürçmesi sonucu “İnşallah” deyince Ulueren‘in şeytani zekası devreye giriyor ve Ulueren gereksiz müdahalede bulunuyor. Bunun üzerine Ulusoy sözünü düzeltiyor ve “Kısmetse” diyor. Spor medyasının düzeysizliğini bilen Ulusoy “sözlerimi çarpıtmayın” demeyi de ihmal etmiyor.

Hürriyet’in spor sayfası yöneticileri o kadar saf ki! Bu haberi görüntüsüz verseler gerçekten büyük bir tartışma doğabilirdi. Ancak görüntüleri seyretmeyenler veya dikkatli izlemeyenler bu haberin etkisiyle Ulusoy‘a tavır alabilirler. Ama görüntüler haberi yalanlıyor. Hürriyet gazetesinin, spor medyasında sevilmeyen, tasvip edilmeyen Ulueren‘in çektiği görüntülere dayanması ayrı bir tartışma konusu…

Şimdi Hürriyet yöneticileri “biz sadece başarı diledi yazdık” diyerek durumu kurtarmaya çalışabilirler. Bu durumda onlara neden bu sözlerin tartışma yaratacağını, Ulusoy‘un gönlünün Fenerbahçe‘de olduğunu yazdıklarını sormak gerekir.

Spor medyası maalesef çok düzeysiz. Her gün bunun birçok örneğini görüyoruz. Büyük gazeteler bile yalan yanlış, kulaktan dolma haberler veriyorlar. Spor yazarları ise tabi oldukları kulüplerin menfaatleri için kalemlerini silah gibi kullanmaktan çekinmiyorlar. Cahil oldukları için ise bu kalem tahmin edilenin üzerinde zarar veriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: