Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

IOC’den WADA Başkanına Uyarı

Posted by sporgunlugu 17 Şubat 2007

Uluslarararası Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) Başkanı Dick Pound ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) arasında gerilim sürüyor.

Pound, Lance Armstrong‘un Fransa Bisiklet Turu’nda büyük olasılıkla doping yaptığına inandığını belirtmiş; Uluslararası Bisiklet Federasyonu (UCI) tarafından atanan bağımsız soruşturmacı Emile Vrijman‘ın  Armstrong‘u temize çıkaran raporunu eleştirmişti. Söz konusu raporda, Pound‘un da dahil olduğu WADA yetkililerinin kendi kurallarına aykırı hareket ettikleri iddia edilmişti. Pound, söz konusu raporun doping konusunda uzman olmayan bir hukukçu tarafından hazırlandığını ve WADA‘nın bu hukukçuya karşı hukuki yollara başvuracağını açıklamıştı. Pound‘un bu sözlerinin üzerine Armstrong, 1999 yılındaki şampiyonluğun mükemmel bir zafer olduğunu belirtmiş ve Pound aleyhine IOC‘ye başvurmuştu. IOC Etik Komisyonunun IOC tarafından kabul edilen raporunda, WADA‘nın IOC‘nin yetkisi dışında kaldığı ancak Pound‘un IOC üyesi olması sebebiyle uyarılması gerektiği ifade edilmişti. IOC Etik Komisyonu, Pound’u “başkalarının saygınlığını etkileyecek kamuya yönelik açıklamalarında daha dikkatli olması gerektiği” yönünde uyarmıştı.

IOC tarafından yapılan uyarıya tepki gösteren Pound, beyanlarının ne IOC Etik Komisyonu ne de IOC yönetimi ile ilgili olduğunu; kendisinin IOC‘ye değil, WADA‘ya karşı sorumlu olduğunu ifade etti. PoundWADA‘nın ve WADA Başkanı’nın nasıl davranması gerektiği konusunda IOC‘nin söz hakkına sahip olmadığını açıkladı.

IOC’ye tepki gösteren Pound, Armstrong ve diğer sporcuları ima ederek şu şekilde konuştu: “Düşmanlarım tarafından tanınmaktan memnunum. Birçok olayda sanılanın çok ötesinde organize “hile ve ikiyüzlülükle savaşmak zorundasınız. Onlara karşı koymalısınız. Onların tam yüzlerinin karşısında olmalısınız.

Armstrong ise Pound‘un sporu temiz tutmak için çaba göstermesini takdir ettiğini ama IOC‘nin Pound‘a yaptığı uyarının kendisi için çok önemli olduğunu ve Pound‘un bu uyarıdan gerekli dersi aldığını umduğunu açıkladı.

Hatırlanacağı üzere, geçen sene fransız L’Equipe gazetesi, Armstrong‘un 1999 yılında gerçekleşen Fransa Bisiklet Turu’nda doping yaptığını belirten raporları ele geçirmiş ve yayınlamıştı. Söz konusu sonuçların doğru olup olmadığı, testin üzerinden 7 sene geçtikten sonra yapılacak testlerin hukuken geçerli olup olmayacağı, bu testlere hukuki sonuç bağlanıp bağlanamayacağı tartışılmıştı. Bugün bazı çevrelerce doping testlerinin belli bir süre saklanıp, araştırma yöntemlerindeki gelişmeler ışığında bu testlerin yıllar sonra tekrar yapılması gerektiği iddia ediliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: