Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Eskrim – FIE Yürütme Kurulu Kararları

Posted by sporgunlugu 26 Şubat 2007

FIE yürütme kurulu 2-3 Şubat tarihlerinde İsviçre’nin Lozan kentinde toplandı. Toplantıda eskrimin geleceği ile ilgili çok önemli kararlar alındı. Bu kararlardan bazıları şöyle:

1) Dünya Şampiyonalarında ve Grand Prixlerde videoya başvuru zorunlu hale geldi. Bu karar epe dalı için hala tercihe bağlı.

2) Maçın sonunda iki eskrimci arasında eşitlik varsa, iki lamba yandığında hakem kesin kararını vermek için video gösterimine başvurmak zorunda.

3) Hakemin kararlarını denetleyen kişilerin Hakem Komisyonu’ndan olmamasına özen gösterilecek. Dünya Şampiyonalarında hakem delegelerinin başkanları bu kişileri belirleyecek. Grand Prixlerde ise hakem komisyonu başkanı bu kişi veya kişileri belirleyecek.

4) Ferdi müsabakalarda, direkt eleminasyon karşılaşmalarında sporcunun iki kere video gösterimine başvurma hakkı bulunuyor. Takım müsabakalarında ise oyuncuların bir itiraz hakkı olacak.

5) Yürütme Kurulu 1 Mart 2007’den itibaren flöre Grand-Prixleri ve Dünya Şampiyonaları için kordonsuz alet kullanımını zorunlu hale getirdi.

Torino’daki Dünya Şampiyonası ve FIE’nin diğer uluslararası turnuvalarında yapılan testlerin ardından, Ukrayna menşeili STM şirketinin kablosuz aletlerine onay verildi.

Kordonsuz aletlerin kullanımı ve dünya çapında yaygınlaşması için ulusal federasyonlara maddi yardım yapılacak.

6) Pekin’de gerçekleşecek Olimpiyat Oyunları’nda önce 18-20 Nisan 2008 tarihlerinde deneme amaçlı bir flöre ferdi ve iki takım yarışması düzenlenecek. Olimpiyat Oyunları kapsamında yer almayan erkekler flöre ve bayanlar epe takım müsabakaları Dünya Şampiyonaları’nın yerine geçecek.

7) 2008 yılında düzenlenecek Yıldızlar ve Gençler Eskrim Şampiyonası’na İtalya’nın Catania şehrinin ev sahipliği yapması kararlaştırıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: