Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Kız Oyuncu İslami Örtüsü Yüzünden Oyundan Atıldı

Posted by sporgunlugu 26 Şubat 2007

Kanada’nın Québec eyaletinin Laval şehrinde gerçekleşen futbol turnuvasında, Ottawa futbol kulübünün genç kız oyuncusu islami örtü taktığı gerekçesiyle oyundan atıldı.

Burada özellikle “islami örtü” kavramını kullanıyorum. Zira haberde bu kavram kullanılmış. Müslüman kadınların çeşitli şekillerde başlarını örttüğü ve hatta kapandığı biliniyor. “Türban” ifadesi ise şu anda Türkiye’de belli bir örtünme biçimini kapsıyor. Bu sebeple, hiçbir kargaşaya, tartışmaya sebep vermemek için “islami örtü” kavramının kullanılmasını uygun buluyorum.

Québec Futbol Federasyonu, FIFA’nın futbolcunun kendisine veya bir başkasına zarar verecek eşya takmasını yasaklayan yönetmeliği uyarınca Ashaman Mansour‘a karşı böyle bir uygulamanın gerçekleştiğini belirtti. 11 yaşındaki Mansour, henüz oyunun başında hakem tarafından oyundan atılmıştı.

Turnuvayı düzenleyen ARS Laval‘in sözcüsü Carole Fortin, örtünmenin ırkçı sebeplerle değil, sadece güvenlik amacıyla yasaklandığını belirtti. Örtünün mücadele esnasında söz konusu sporcu için boğulma tehlikesi yaratacağını belirten Fortin, bu önlemin yüzük, kolye takılmasının yasaklanması ile aynı kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Nepean Hotspurs‘un antrenörü Louis Maneiro da bu kararı protesto etmek için söz konusu maça devam etmeme ve turnuvanın diğer karşılaşmalarına katılmama kararı aldı. Diğer dört Ontario takımı da birlik amacıyla bu karara katıldı. Maneiro, oyundan ihraç kararını gülünç bulurken, Mansour‘un bir gün önce turnuvada oynadığını ve hakemin müdahale etmediğini açıkladı.

Kanada İslam Kongresi Başkanı Mohamed Elmasry ise Kanada’da böyle bir olaya ilk defa rastladığını söyledi. Elmasry, birçok İslam ülkesinde bayan futbol takımı olduğunu ve bu takımlarda oynayan kızların başlarını serbestçe örttüklerini belirtti. Elmasry, bu kararı verenlerin uluslararası kuralları bilmemekle suçlarken, örtünün diğer oyunculara fiziksel zarar vermesinin mümkün olmadığını açıkladı.

Kanada Futbol Birliği Başkanı Richard Scott ise, dini semboller ile ilgili olarak FIFA kurallarını yorumlamanın eyalet hakem kurullarının yetkisinde olduğunu açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ise dini semboller kullanılmasına, bunların sağlığa zarar vermemesi şartıyla izin veriliyor. ABD Futbol Federasyonu, hakemlerin dini kuralları bilmemesi sebebiyle, oyunculara karşılaşmalardan önce hakemlerden bu tür semboller kullanma konusunda izin istemelerini tavsiye ediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: