Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Marihuana WADA Listesinden Çıkarılsın mı?

Posted by sporgunlugu 6 Mart 2007

Hollandalı ve İngiliz yetkililerinden sonra Kanadalı spor yetkilileri de marihuananın Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’nın (WADA) yasak maddeler listesinden çıkarılması gerektiğini belirttiler.

Kanada’nın önde gelen doping testi uzmanlarından biri, zaman ve kaynak kaybı sebebiyle marihuananın listeden çıkarılması ile spor camiasındaki gerçek hilebazlara karşı daha etkin bir savaş verilebileceğini vurguladı.

Yakın zaman önce Hollanda ve İngiliz yetkililer de, düzenli olarak marihuana alan oyunculara çok sert cezalar verilmesine karşı olduklarını açıklamışlardı.

Özellikle esrar konusunda çeşitli devletlerle WADA arasında ciddi bir çatışma söz konusu. Çoğu Avrupa ülkesinde ve ABD ile Kanada’da gençler arasında esrar içimi çok yaygın. Sporcular arasında da esrar içenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Özellikle üniversite ve kolejlerde okuyan sporcular arasında esrar yaygınlaşıyor. Bu sosyal gerçeğin yadsınmamasından yana olan devlet yetkilileri de sporcularının WADA tarafından öngörülen cezalarla karşı karşıya kalmasını istemiyorlar.

Esrar, eroin, kokain, marihuana gibi maddelerin sporcuların performanslarını hangi ölçüde etkileyeceği de tartışılıyor. Önemli bir kesim, bu tür maddelerin sporcunun performansını olumlu etkilemediğini, bu sebeple doping olarak kabul edilmemesi gerektiğini ileri sürerken; bu görüşün karşısında yer alan uzmanlar, bu maddelerin bazı spor dallarında karşılaşmalardan önce sinirleri gevşeterek oyunculara üstünlük sağladığını iddia ediyorlar.

Bu maddelerin yasak maddeler listesinde yer almasının tek sebebinin performans attırma riski olmadığı da görüşler arasında. Sporcuların sağlığı için tehlikeli olan, sporun toplum gözündeki görünümünü olumsuz etkileyen bu maddelerin yasaklanmasini doğru bulanların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla.

Sporun vizyonunun korunmasının WADA’nın görevi olmadığı; uyuşturucunun çoğu devlette yasak olması sebebiyle uyuşturucuyla mücadelenin devlet ve devletler arasında işbirliği ile yapılabileceği, WADA’nın görevinin uyuşturucu ile mücadeleyi kapsamadığı da dikkat çeken görüşler arasında.

Özellikle ABD’de, spor bursları veren kolejlerin uyuşturucu sebebiyle spordan yasaklanan sporculara burs vermemesi tepki görüyor. Bir kere denemek için bile uyuşturucu alan gençlerin en az iki sene spordan uzaklaştırılmaları ve bu sebeple burs alamamaları sonucunda da spor kariyerlerinin erken yaşta sona ermesi, ABD’li yetkililerin de listenin değiştirilmesi konusunda baskı yapmalarına sebep oluyor.

Ne yazık ki Türkiye’de bu sorunlar hiç tartışılmıyor. Spor federasyonlarının çoğunun Internet sitelerinde dopingle ilgili tek kelime yer almıyor. Bu konuda özel komisyonlar kurulmuyor. Basketbol, futbol federasyonları gibi birkaç federasyon bu konuda ciddi çalışma yapıyor. Bazı federasyonların Internet sitelerinde ise sadece Hacettepe Üniversitesi bünyesinde kurulan Türkiye Doping Merkezi’nin hazırladığı doping bilgilendirme kitapçığı yer alıyor. Bu kitapçığın içeriği ve güncelliği de tartışılır.

Sadece Hacettepe Üniversitesi’nin çabaları da yetmez elbette. GSGM, TMOK, spor federasyonlarının ortak hareket etmesi gerekiyor. Bunu sağlayacak olan ise siyasi irade. Ancak o da kafayı futbolla bozmuş durumda.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: