Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Dünya Yıldızlar ve Gençler Eskrim Şampiyonası’nın Ardından

Posted by sporgunlugu 27 Nisan 2007

Dünya Yıldızlar ve Gençler Eskrim Şampiyonası, 10-18 Nisan tarihleri arasında Belek’te düzenlendi. Türk sporcular bu şampiyonada başarısız sonuçlar aldılar.

Türk sporcuların derecelerini paylaşmadan önce organizasyonla ilgili birkaç tespitte bulunmak gerekiyor.

Her ne kadar organizasyonda ve Belek’te yer almasam da, Internet sitesinden bilgi almaya çalıştım. Daha önce İtalya, Almanya gibi ülkelerde düzenlenen Dünya Şampiyonalarının resmi siteleri ile karşılaştırıldığında, TEF’in hazırladığı şampiyona sitesi içler acısı haldeydi. Telekomunikasyon Kurumu’nda önemli bir mevkide olan bir başkana, yönetim kurulunda teknoloji şirketlerinde üst düzeyde yer alan yöneticilere, birçok teknoloji şirketinin sponsorluğuna sahip olan bir federasyonun bu kadar vasat bir site hazırlayacağını düşünmemiştim.

Öncelikle, site sadece İngilizce hazırlanmıştı. Türkiye’de düzenlenen bir uluslararası organizasyonun öncelikle Türkçe içeriğinin olması gerekirdi. FIE’nin resmi dilinin fransızca olduğu da dikkate alınırsa, sitenin Türkçe, Fransızca ve elbette İngilizce versiyonlarının hazırlanması beklenirdi. Yöneticiler sadece İngilizce içeriği yeterli bulmuşlar.

Sitede hangi ülkelerin katıldığı belirtilmemişti. Sporcular tanıtılmamıştı. Türk milli takımının bile tanıtımı bile yer almadı. Bu tanıtım TEF’in resmi sitesinde de bulunmuyordu.

Sitede basın köşesi yoktu. Basın duyuruları, sonuçlar için özel bir köşe hazırlanmamıştı. “Press Contact” başlığı altında, sadece TRT’den Serkan Tatlı’nın e-posta adresi yazılmıştı. Serkan Tatlı, bu şampiyonanın medya sorumlusu muydu bilmiyorum. Federasyon içinden bir basın temsilcisi görevlendirmek varken, bir TRT çalışanına yetki ve görev yüklemenin mantığını kavramak zor.

Şampiyona fotoğrafları yayınlanmadı. Fotoğraf galerisi tıklandığında birkaç kılıç müsabakasının görüntüsü bulundu. Bu müsabakaların açıklaması yapılmadığı gibi, müsabakaların herhangi bir özelliği de yoktu. Oysa diğer şampiyona sitelerinde final müsabakalarının görüntülerine rastlanabiliyordu.

Sitede Türkiye, Antalya ve Belek ile ilgili tanıtım köşeleri yeterli değildi. Bu şampiyonaların en önemli özelliklerinden biri de, ev sahibi ülkenin spor aracılığıyla tanıtımının yapılmasıdır. Şampiyona sitesi bu açıdan da çok eksikti.

Sitede pazarlama bölümü de yoktu. Daha doğrusu, yapım aşamasında olduğu belirtildi. Şampiyona bitti, ilgili bölüm hala yapım aşamasında. Oysa organizasyon t-shirtlerinin, hatıra eşyalarının ve hatta madalyalarının Internet üzerinden satılması mümkündü.

Şampiyona sonuçlarının yer aldığı metinler ise daha ilk satırında dikkat çekiciydi. Belgenin başlığı Fransızca olmasına rağmen, Türkiye için “TURKIE” ifadesi kullanılmıştı. Oysa “TURQUIE” kelimesi kullanılmalıydı. Ayrıca ilk günlerde branşlar uzun uzun yazılırken, ilerleyen günlerde kısaltma kullanılmasına karar verilmiş. Başka yanlışlar da var ama uzatmaya gerek yok.

Şampiyonada Türk sporcuların aldığı dereceler ise şöyle:

Yıldız Erkekler Flöre – Ferdi
Toplam sporcu sayısı: 86
Türk Sporcuların Dereceleri: Tevfik Burak Babaoğlu, 54.; Gökhan Akyalçın, 75.; Mehmet Çelebi, 84.

Yıldız Bayanlar Kılıç – Ferdi
Toplam Sporcu: 56
Türk Sporcuların Dereceleri: Yağmur Cesur, 45.; Cansu İnal, 49.; Hilal Bahçeci, 56.

Yıldız Erkekler Kılıç – Ferdi
Toplam Sporcu: 70
Türk Sporcuların Dereceleri: Cemal Yiğit Zeytinci, 27.; Hakan Yıldırım, 42.; Can Akyıldız, 65.

Yıldız Bayanlar Epe – Ferdi
Toplam Sporcu: 74
Türk Sporcuların Dereceleri: Birten Bayhan, 60.; Ece Yalçın, 69.; Hazal Hamurcu, 72.

Yıldız Erkekler Epe – Ferdi
Toplam Sporcu: 94
Türk Sporcuların Dereceleri: Emir Şendut, 39.; Çağatay Saraçoğlu, 60.; Mert Uzunay, 84.

Yıldız Bayanlar Kılıç – Ferdi
Toplam Sporcu: 69
Türk Sporcuların Dereceleri: Solmaz Simge Uğurlu, 53.; Çağla Polatkan, 61.; Ekin İsmailoğlu, 69.

Genç Erkekler Flöre – Ferdi
Toplam Sporcu: 116
Türk Sporcuların Dereceleri: Utku Uluşahin, 38.; Hüseyin Esinbay, 98.; Ali Dağdevirentürk, 112.

Genç Bayanlar Kılıç- Ferdi
Toplam Sporcu: 73
Türk Sporcuların Dereceleri: Yeliz İçen, 59.; Sedef Türkmen, 67.; Ebru Taşkın, 70.

Genç Erkekler Kılıç – Ferdi
Toplam Sporcu: 100
Türk Sporcuların Dereceleri: Ali Aydın, 38.; Erdoğan Kızıldağ, 61.; Osman Uluzambak, 75.

Genç Bayanlar Kılıç – Ferdi
Toplam Sporcu: 102
Türk Sporcuların Dereceleri: Mina Öztürk, 90.; Esma Balkır, 94.; Duygu Dönmez, 102.

Genç Erkekler Epe – Ferdi
Toplam Sporcu: 132
Türk Sporcuların Dereceleri: Barış Badoğlu, 59.; Yusuf Barsbua (Sitede bu şekilde yazıyor), 96.; Tolga Kızılgül, 122.

Genç Bayanlar Flöre – Ferdi
Toplam Sporcu: 91
Türk Sporcuların Dereceleri: Nilay Güngör, 52.; Selen Duru, 87.; Merve Karamete, 91.

Genç Erkekler Flöre – Takım
Toplam Takım: 33
Türk Milli Takımının Derecesi: 31

Genç Bayanlar Kılıç – Takım
Toplam Takım: 19
Türk Milli Takımının Derecesi: 19

Genç Erkekler Kılıç- Takım
Toplam Takım: 25
Türk Milli Takımının Derecesi: 19

Genç Bayanlar Epe – Takım
Toplam Takım: 26
Türk Milli Takımının Derecesi: 25

Genç Erkekler Epe – Takım
Toplam Takım: 35
Türk Milli Takımının Derecesi: 31

Genç Bayanlar Flöre – Takım
Toplam Takım: 24
Türk Milli Takımının Derecesi: 19

Görüldüğü üzere, birkaç sporcumuz dışında, Türk milli takımı klasmanlarda son sıralarda var olma mücadelesi vermiştir. Ve ne yazık ki, özellikle bayan sporcularımız klasmanlarında son sıralarda yer almışlardır. Takım müsabakaları da Türk milli takımının gücünü (!) açıkça ortaya koymuştur.

Geçen aylarda İran’da düzenlenen Dünya Kupası’nda alınan dereceler göz boyamak için güzel bir fırsat olmuştur. Ancak unutulmamalıdır ki, söz konusu şampiyonaya dünyanın önde gelen eskrim ekollerinin temsilcileri katılmamıştır. Bu derecelerden yola çıkarak basında boy göstermek, söz konusu şampiyonaların özelliğini bilen eskrim severleri sadece güldürmüştür.

İran’daki Dünya Kupası’ndaki dereceleri kendisine mal eden federasyon, Belek’teki Dünya Şampiyonası’ndaki hezimeti de kabullenecek midir? Yoksa sorumluluğu eski federasyona mı yükleyecektir?

Müminhan Bilgin başkanlığındaki yeni federasyon çok hızlı çalışmaya başladı. Kurullar hemen oluşturuldu; toplantılar yapıldı. Bir şekilde şeffaflık sağlandı. Sponsorlarla önemli anlaşmalara imza atıldı. Ama bunlarla yetinmemek gerek.

Federasyon henüz emekleme dönemindedir. Ama bu durum başarısızlıklara, eksiklere karşı savunma olamaz. Sportif başarının hemen gerçekleşemeyeceğini hepimiz biliyoruz. Bugüne kadar hiçbir federasyon geleceğe dönük bir planlama yapmamıştır. Her federasyon günü kurtarma telaşında olmuş; bir sonraki seçimlerde koltuğu korumak için olmadık tavizler vermiştir. Devletin “genel sekreterlik” ve “sözleşmeli personel” aracılığıyla federasyonlara yaptığı müdahaleler de tuğlaların üst üste konmasını engellemiştir.

Yeni federasyonun tutarlı, bilimsel bir şekilde çalışması bekleniyor. İki dönem önce başkanlık yapan, şu anda TEGEV’in de başkanlığını yürüten Cengiz Aydın ve ekibinin federasyonda görev alması federasyonun acemilik sürecini çabuk atlatmasını sağlayacaktır. Sağlamalıdır. Mehmet Karamete’nin yaklaşık on yıl önce kaleme aldığı “Master Plan” güncellenerek yürürlüğe konabilir. Belki federasyonun bir Master Planı vardır ama sitede tek bir iz yok.

Federasyonun, çerçeve statüye ve federasyonun ana statüsüne bağlı olarak ilgili talimatları hemen çıkarması gerekir. Sitede federasyonun işleyişi, disiplin, klasman, hakemler, kulüpler, lisanslar başta olmak üzere hiçbir konuda bir düzenlemeye rastlanmamaktadır. FIE’nin yönetmeliklerinin tercümeleri bulunamamaktadır. Bu çalışmaların en kısa zamanda bitirilmesi ve kamuoyuna duyurulması gerekir.

Dünya Şampiyonası sonuçlarının ardından federasyon hangi önlemleri alacak bilmiyorum. Bu konular uzun uzadıya tartışıldı mı, tartışalacak mı? Elbette tartışılacaktır. Federasyonun bu tartışmaları açık şekilde yapması gerekir. Kulüpleri, yöneticileri, antrenörler ve elbette sporcuları dinleyerek, onları yönetime dahil ederek gelişme sağlanabilir.

Federasyon yönetim kurulunda sadece birkaç kulübün temsilcilerinin yer alması, federasyonun alacağı kararların objektif olacağı konusunda şüpheler doğurabilir. Daha önce de yazdığım gibi, kulüplerle organik bağı bulunanların federasyonda görev almaması gerekir. Ancak mevki sevdası genel kurula da damgasını vurmuş; ne olursa olsun yönetimde olmak isteyen TEGEV yöneticileri son anda yaptıkları bir manevrayla seçimin seyrini değiştirmişlerdir. Bugün Türkiye Futbol Federasyonu’nun Başkan Yardımcısı’nın Aziz Yıldırım veya Yıldırım Demirören yahut bir başka kulübün başkanının olması nasıl garipsenecekse, TEF’in yönetim kadrosunda TEGEV’in ve diğer birkaç kulübün yöneticilerinin, antrenörlerinin ve onların yakınlarının olması da aynı şekilde garipsenmelidir. Garipseniyor da. Ama şu anda bu yapının bozulması mümkün değil. Bu durumda, yöneticilerin sağduyulu şekilde hareket etmesi ve tüm camiayı karar mekanizmasına dahil etmesi gerekmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: