Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Fenerbahçeli Kambala’ya 14 Ay Hak Mahrumiyeti

Posted by sporgunlugu 27 Nisan 2007

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Fenerbahçe Basketbol Takımı’nın Letonyalı oyuncusu Kaspars Kambala’ya, dopingli madde kullandığı gerekçesiyle 14 ay hak mahrumiyeti cezası verdi. FIBA Disiplin Kurulu’nun 27 Nisan tarihli, Kurul Başkanı Yvan Mainini imzalı kararında, 13 Aralık 2006 tarihinde oynanan Euroleague karşılaşmasında Kambala’dan alınan idrar örneğinde kokain bulunmasından ötürü 14 ay hak mahrumiyeti cezası verildiği açıklandı.

Dünya Dopingle Mücadele Kodu’na göre, doping kullanan sporculara iki sene hak mahrumiyeti cezası verilmesi gerekmesine rağmen, FIBA Disiplin Kurulu, Kambala’nın özel durumunu dikkate alarak cezayı 14 aya indirdi.

Kambala, savunmasında, ailesinin içinde bulunduğu zor durumu ileri sürdü. Bir kardeşinin üç sene önce amansız bir hastalık sebebiyle vefat ettiğini, diğer kardeşinin de 2006 yılının Aralık ayından beri aynı hastalığın etkisinde olduğunu, ailesinin diğer kardeşinin de ölmesinden endişe duyduğunu belirten Kambala, çok ağır bir bunalım geçirdiğini ve psikolojik sorunları olduğunu ifade etti. Kambala, bu durumunu bilen çok yakın bir arkadaşının kendisine bazı hapları almasını önerdiğini ve bu hapları, içeriğini bilmeden aldığını söyledi.

FIBA Disiplin Kurulu, kokainin WADA yasak maddeler listesinde bulunduğunu ve bu sebeple Kambala’ya ceza verilmesi gerektiğini kabul etmekle birlikte, Kambala’nın ailevi ve buna bağlı olarak ruhsal sorunları sebebiyle bu ilaçları alması; yargılama esnasında Kurul ile işbirliği halinde olması sebebiyle Kambala’ya verilecek cezada indirim yapmayı uygun gördü.

Kurul, söz konusu cezanın, Kambala’da idrar örneğinin alındığı 13 Aralık 2006’dan başlamasına karar verdi.

Kurulun bu kararı kesin değil. Söz konusu karara karşı yine FIBA içinde temyize gidilmesi mümkün.

Kanımca bu karar WADA’nın tepkisini çekecektir. Bugüne kadar birçok sporcu ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklarını gidermek için aldıları ilaçların içeriğini bilmediklerini iddia etmişler; buna karşılık WADA bu konuda oldukça sert önlemler alınması gerektiğini belirterek Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) itiraz etmiştir. CAS da genelde iki yıllık hak mahrumiyeti cezası verilmesine hükmetmiştir.

Kambala’nın özel durumunun hafifletici sebep olarak takdir edilebilip edilemeyeceğini WADA da inceleyecektir.

Kambala’nın aldığı ceza Türk Internet sitelerinde de yer buldu. Ancak bu sitelerde yer alan haberlerde, söz konusu cezanın WADA tarafından verildiği belirtiliyor. Ajansspor’un sitesinde ise, söz konusu haberin Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan alındığı açıklanmış. Gerçekten, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun resmi sitesinde de cezanın WADA tarafından verildiği belirtilmiş. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun böyle bir hata yaptığına inanmak zor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: