Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Eskrim Federasyonu’nda Kaos Büyüyor

Posted by sporgunlugu 3 Haziran 2007

Türkiye Eskrim Federasyonu MHK üyesi Özcan Öztuna‘nın, Federasyon Başkanı Müminhan Bilgin tarafından görevinden alınmasından sonra, olayın içyüzü hakkındaki iddialar eskrim camiasında şaşkınlıkla karşılandı.

TEGEV BAşkanı ve Türkiye Eskrim Federasyonu başkan yardımcılarından Cengiz Aydın, olayla ilgili olarak eskrim-tur grubuna iki mesaj gonderdi. İlk mesajda, Öztuna‘nın, görüşmelerine katıldığı bazı MHK kararlarını imzalamaya zorlandığı, bu amaçla TEF Yönetim Kurulunun üç üyesinin Öztuna‘ya darp teşebbüsünde bulunduğu ve Öztuna‘yı bir daha İstanbul dışına çıkamamakla tehdit ettikleri iddia edildi. Bu mesajın son paragrafında, “Türk Eskrimini sözde yönetenlerin başvurdukları insanlık dışı baskı ve saldırgan tutumlarının ve hukuka uygunluğu tartışmaya açık olan görevden alma kararından ötürü bu kararı veren ve onaylayanların şiddetle kınandığı” açıklandı.

Aydın, bu mesajı TEGEV yönetim kurulu adına gönderdi. Aydın’ın, federasyon başkan yardımcısı sıfatını kullanmaması, bu sıfatla ilgili mesajı göndermemesi ve doğrudan doğruya TEGEV‘in bu gelişmeye müdahil olması ilgi çekicidir. Bu mesajla birlikte TEGEV ve federasyon arasındaki gerginlik açıkça ortaya çıktı.

Cengiz Aydın, ikinci mesajında ise ilk mesajdaki iddialara açıklık getirdi. Aydın, Öztuna‘ya baskı yapıp tehdit eden yönetim kurulu üyelerinin isimlerini açıkladı. Aydın‘a göre, bu kişiler, federasyon başkan yardımcılarından Mustafa Kalender, Ahmet Duvan ve İlhami Özdemir idi. Aydın, Federasyon Başkanı Müminhan Bilgin‘in bu gelişmelerden haberdar edildiğini ancak Bilgin‘in söz konusu üç yönetici hakkında soruşturma açmayı reddettiğini açıkladı. İddiaya göre, Bilgin, hiçbir soruşturma yapmadan Öztuna‘yı görevden aldı.

Bu konudaki son gelişme ise, MHK üyesi Mehmet Akmanalp‘in Öztuna‘nın başına gelen olaylardan sonra istifa etmesi oldu. Akmanalp, TEGEV’in Internet sitesinde yayınlanan istifa mektubunda, iddia edilen olayların ciddi bir erk bölünmüşlüğüne dayanan yönetim zaafından kaynaklandığını, olayın gelişimi esnasında uzlaşmacı özüm arayışında bulunulmaması ve Öztuna’nın yönetim kurulu tarafından dinlenmeden görevden alınmasının iyi niyet ve tarafsızlık ilkelerini zedelediğini belirterek istifa ettiğini açıkladı. Cengiz Aydın’ın bu gelişme ile ilgili duyurusuna eskrim-tur grubu arşivinden ulaşılabilir.

Öztuna‘nın ileri sürdüğü iddialarını temel alan TEGEV ile TEF arasında kılıçlar çekildi. Öztuna‘nın, bu iddialarını ispatlaması durumunda gelişmelerin ne yönde olacağını tahmin etmek çok güç.

Öztuna‘nın adli yargıya başvurup başvurmayacağı, TEGEV‘in federasyon yönetiminde sahip olduğu imtiyazın sürüp sürmeyeceği, TEGEV yöneticilerinin federasyona karşı nasıl tavır alacağı merakla bekleniyor.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin‘in bütün gücünü, imkanlarını futbol üzerine yoğunlaştırmaktan vazgeçip, özerk federasyonlarla da ilgilenmesi gerekiyor. Bununla birlikte, AKP‘ye yakınlığı sebebiyle Bilgin ve TEF hakkında soruşturma açılmaması, açılabilecek soruşturmanın üzerinde kağıt üzerinde yapılması bekleniyor.

Reklamlar

6 Yanıt to “Eskrim Federasyonu’nda Kaos Büyüyor”

 1. murat dizdarlioglu said

  neden bukadar abartiyolarki herzaman yasanan seyler.Sadece bu sefer biraz ortalikta yasanmis.Eskiden bunlari gormeyen gozler,duymayan kulaklar ne olduda simdi bu tarz olaylara kulak kabartip sonra agiz acarlar ki? demekki cikar var?

 2. Uzun yıllardan beri eskrimle ilgili sorunlar tartışılmakta ve yetkililerin harekete geçmesi için çağrılar yapılmaktadır. Geçmiş yıllarda daha sert tartışmalar eskrim-tur haberleşme grubunda karşımıza çıkmıştır. Sanırım siz bu tartışmaları yeni izlemeye başladınız.

 3. Erkut said

  Acaba dahil olduğum camianın en üst noktasında yaşanan çağ dışı ve tam da AKP kafasını yansıtan bu olaya tepki göstermek bana nasıl bir çıkar sağlar. Çok merak ettim doğrusu.

 4. Sevgili Erkut,

  Tepki göstermek ne zarar verir? Ben de onu çok merak ettim. Türkiye’de mitinglere katılan insanlar ne çıkar umuyordu? “Sosyal bilinç” ile hareket ederken insanlar kendi çıkarlarını mı düşünürler?

 5. eskriminal said

  Müminhan Bilgin başkanlığındaki yönetime AKP’ye yakın diyerek sataşmak bence çok saçma. Yönetimdeki herkesin bir siyasi görüşü olabilir, kaldı ki AKP karşıtı üst düzey yöneticilerin halen daha eskrim federasyonunda olduğunu bilmeyen yok. Şimdiki yönetimin AKP’ye yakınlığını araştıracağınıza, genel kurulda hangi AKP milletvekilinin hangi adaya destsk olmak için salonda olduğunu hatırlayın… Bilgin’e mi yoksa diğer adaya mı? Federasyon yönetimini suçlayacak konu bulamayınca, sığ düşüncelerle işi siyasete döküyorsunuz… Asıl sizin yaptığınız siyaseti spora karıştırmak değil mi..? Ayıp oluyor ama…

 6. Size sadece eskrim-tur grubundaki yazilari okumanizi tavsiye ederim. Belki o gruba da üyesinizdir. Son bir ayin arsivini bastan sona okuyun lutfen!

  Ayrıca size Müminhan Bilgin’in gecen secimlerde AKP Trabzon aday adayı olduğunu, şu anda Telekomünikasyon Kurumu’ndaki görevine getirilişinin ilgili sektörde siyasi bir müdahale olması sebebiyle pek de hoş karşılanmadığını, geçen federasyon yönetim kuruluna GSGM’nin baskısı sonucu alındığını hatırlatmak isterim. Bunları söylemeyi siz siyaseti spora karıştırmak olarak algılıyorsanız, kavramları farklı yorumladığımızı söylemek isterim. Sadece bu yazıyla bağlı kalmadan, daha seçimlerden önce kaleme alınan yazıları ve seçimlerden sonra paylaşılan diğer yazıları da okuyunuz! O yazılara yorumlarınızı bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: