Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Daire Kanun Yürürlüğe Girdi

Posted by sporgunlugu 8 Haziran 2007

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Daire Kanun, 7 Haziran 2007 Tarihli ve 26545 Sayılı Resmî Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu kanun değişikliği ile, Türkiye’de yapılacak uluslararası gençlik ve spor organizasyonlarının hazırlığı, düzenlenmesi, yürütülmesi ve sonuçlandırılmasıyla ilgili iş ve işlemlerin belirlenmesi, planlanması, koordine ve takip edilmesi ile görevli hazırlık ve düzenleme kurulları oluşturulabileceği öngörüldü. Ayrıca GSGM Tahkim Kurulu’nun yapısı ve görev alanı yeniden belirlendi.

Tahkim Kurulu’nun yapısı dikkate alındığında, bu kurulun sadece adı tahkim kuruludur. Bu kurulun yapısının, yetkilerinin ve görevlerinin tahkimle ilgisi bulunmamaktadır. Bu konu daha sonra ayrıca detaylı şekilde incelenecektir.

Bu kanun değişikliğinin futbolu kapsamaması ise ayrıca düşündürücüdür. Futbolun ayrı bir yargılama merciinin bulunması, yargıda birlikte prensibine aykırılık teşkil etmektedir. Federasyonlar arasında ayırım yapılması da eşitlik prensibine aykırıdır. Son gelişmeler, özellikle Galatasaray-Fenerbahçe maçının ardından PFDK’nın bir türlü karar verememesi dikkate alındığında, futbol federasyonunun bir derebeylik haline geldiği görülmektedir. Yasama, yürütme ve yargı fonksiyonlarının tamamını bünyesinde birleştiren Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu derebeylik düzeninin en kısa sürede sona erdirilmesi gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: