Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Avusturya Yeni Bir Dopingle Mücadele Kanununu Oyluyor

Posted by sporgunlugu 13 Haziran 2007

Avusturya Parlemantosu, Torino Olimpiyatları’ndaki doping skandalından sonra 6 Avusturyalı sporcunun ömür boyu Olimpiyat Oyunları’ndan men edilmesinin ardından yeni bir dopingle mücadele kanununu oylayacak.

Kanun öncelikle bir dopingle mücadele ajansının kurulmasını öngörüyor. Bugüne kadar spor federasyonları tarafından yapılan doping kontrolleri kanunun kabul edilmesiyle birlikte bu ajans tarafından yapılacak. Kanun ayrıca isimleri doping olaylarına karışan sporculara karşı Ceza Kanununun uygulanmayacağını ve bu kimselerin karşı sadece yarışmalara katılma yasağı ile cezalandırılacağını öngörüyor. Söz konusu ceza ömür boyu yasağa kadar uzanıyor.

Ayrıca dopingle mücadele için ayrılan fon, iki katına çıkarılarak 1 milyon Avro’ya yükseltiliyor.

Türkiye’de ise Türkiye Antidoping Ajansı‘nın kurulmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM Başkanlığı’na gönderildi. Bu tasarı o kadar kötü hazırlanmış ki, dopingle mücadele ile ilgili somut hiçbir düzenleme yer almıyor. Üstünkörü hazırlanmış tasarı okunduğunda dopingle mücadelede lider durumda olan hiçbir devletin kanunları, düzenlemeleri, Dopingle Mücadele Ajansları’nın statüleri, yapıları hakkında araştırma yapılmadığı görülüyor.

Dopingle mücadeleyi sadece ceza vermek olarak algılayan GSGM bürokratlarının bu konuda gerekli bilgiye sahip olmadıkları, uluslararası gelişmeleri takip etmedikleri anlaşılıyor. Oysa bu kanun tasarısını hazırlamak hiç zor değildi. Önünüze bütün uluslararası düzenlemeleri, yabancı kanunları, Dopingle Mücadele Ajansları ile ilgili düzenlemeleri alacaksınız. Bunları tercüme ederek ortak noktaları belirleyeceksiniz. Türkiye’nin hukuk sistemini, uluslararası sözleşmelere taraf olmasından ötürü hukuk sisteminde yapılması gereken değişiklikleri dikkate alarak mevzuatınızı uyumlu hale getireceksiniz. Çok mu zor? Asla değil. Ama bunun için yabancı dil bilen, spor hukukunu ve uluslararası gelişmeleri yakından takip eden uzmanlara ve bu kimseleri yönetme kapasitesine sahip bir kurula ihtiyaç var. Türkiye’de ise bu organizasyonun yapılmasını beklemek şimdilik hayalden öteye geçmiyor. Öncelikle Spordan Sorumlu Devlet Bakanı’nın futbolla uğraşmayı bırakması, organizasyon tanıtımlarının yanında dopingle yakından ilgilenmesi gerekiyor. Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili’nin bu konuda bir kurul oluşturması gerekiyor. Ne yazık ki, birkaç federasyon dışında bu konuyla yakından ilgilenen, somut adımlar atan spor federasyonu bulunmuyor.

Yöneticilerimiz sadece konuşmayı ve yumurta kırıldıktan sonra eleştirmeyi, söylenmeyi ve ahkam kesmeyi biliyor. Dünyanın çok gerisinde kalıyoruz. Görünen o ki, kendimiz söyleyip kendimiz inanıyoruz. Gelecekte çok daha büyük doping skandallarına imza atılmasından endişeleniyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: