Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Şampiyonlara Öğretmenlik Fırsatı

Posted by sporgunlugu 6 Ağustos 2008

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin tanıdığı spor dallarının büyükler, gençler ve ümitler kategorilerinde Dünya ve Avrupa şampiyonaları ile Uluslararası Askeri Sporlar Konseyince yapılan Dünya ve Avrupa şampiyonalarında ilk üç dereceye giren sporculara KPSS sınavına girmeden beden eğitimi öğretmeni olma hakkı tanındı.

Ne yazık ki bu düzenleme eksik. GSGM, ne hikmetse, Olimpik olmayan spor dallarını spordan kabul etmiyor. Onlarca spor dalı yok sayılıyor. Daha önce de yazmıştım, bir spor dalının olimpik olması, igili spor dalının dünya genelinde uygulanmasından çok, reklam, sponsor sağlaması ve en önemlisi medyada yer bulma, böylece IOC’ye para kazandırmasına bağlı.

Birçok olimpik spor dalı bu özelliğini kaybetmek üzere. Bütün federasyonlar izlenme oranlarını arttırmak, medyada yer bulmak ve sponsor sağlamak için kıyasıya yarışıyor.

Bir spor branşının olimpik olması, ilgili sporun uluslararası toplum gözündeki yerine de dayanıyor. Özellikle dopingle mücadelede sınıfta kalan federasyonların olimpik olması artık çok zor. Beyzbol 2012’den itibaren olimpik spor olamayacak. Halterin tahtı tehlikede. Bisiklet sporunun geleceği de pek parlak değil.

GSGM bu at gözlüğünü artık çıkarmalı. Olimpik sporlarla olimpik olmayan sporlar arasındaki ayırımcılıktan vazgeçmeli. Bir gün halter olimpiyat listesinden çıkarılırsa ne olacak? Peki ya güreş? Bu hiç de uzak bir ihtimal değil.

Devletin bütün spor dallarına, sporcularına eşit mesafede olması; her birini desteklemesi ve sağladığı imkanlar açısından birilerine kepçeyle dağıtırken, çoğu federasyonu es geçmemesi gerekir.

GSGM’nin bu konudaki inadı belki de kemikleşmiş yönetici profilinden kaynaklanıyor. Güreş, halterle büyüyen, kısıtlı spor kültürüyle statükoyu devam ettiren bürokratların hazırladığı yönetmeliklerden hayır beklememek gerek.

Kasım ayında Ankara’da düzenlenecek “Spor Şurası”nda birileri bu olumsuzluğu göz önüne serer mi bilemiyorum. Ama en azından BESYO’daki akademisyenlerin bu konuda kalem oynatmaları ve GSGM’nin dikkatini çekmeleri gerekiyor.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Şampiyonlara Öğretmenlik Fırsatı”

  1. murat said

    Devletimizin kurup finanse ettiği federasyonlar çatısı altında spor yapan, gelir düzeyi hiç yok denecek kadar az, ödülleri de zaten çok düşük olan, ülkemize sayısız başarılar getirerek İstiklâl Marşımızı dinletmiş ve ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırmış, Dünya şampiyonlukları kazanmış ”Türk Milli Sporcularının olimpik değil adı altında yapılan bu ayrıma üzülüyorum devletimiz milli sporcu olduğumuz için besyoya yerleştirip okutuyor okul bitincede olimpik değilsiniz deyip ekmeğe muhtaç bırakılıyoruz inşallah yapılan bu zülmü birileride görüp bizlere sahip çıkar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: