Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Muhteşem Başlangıç, Beklenen Son

Posted by sporgunlugu 10 Ağustos 2008

Ve Oyunlar başladı.

 

Oyunlar, hiç kimsenin beklemediği, bütün dünyanın şaşkınlık ve hayranlıkla, nefeslerini tutarak izlediği, uzun yıllar boyunca konuşulacak bir törenle henüz başlangıcında efsane oldu.

 

Kuş Kafesi’nin muhteşem mimarisi içinde kaybolan izleyiciler, ışıklar eşliğinde yapılan geri sayımdan sonra o ışıkların davullardan geldiğini görünce şaşırdılar. Sonra büyük bir medeniyetin kuruluşunu, gelişimini, icatlarını, kültürünü muhteşem koreografi, uyumlu binlerce dansçı, teknoloji ve insan emeğiyle birleşmiş olağanüstü gösteriler eşliğinde izledik. Belki on dakikada bir binlerce dansçı, göstericin düzen, disiplin içinde yer değiştirirken kameralar bizi renk cümbüşünde gezdirdi.

 

Olimpiyat ateşinin yakılması ise apayrı bir şölendi. Barcelona Oyunları’ndan sonra hiçbir Olimpiyat açılış töreninde izleyicileri bu kadar heyecanlandıran bir sürpriz hazırlanmamıştı. Olimpiyat Şampiyonu Ning Li, gökyüzüne yükselmeye başladığında herkesin soluğu kesildi. Li, stadyumun tepesinde koşmaya (!) başladığında, arkasında ilerleyen ekranda bütün spor dallarını izledik.

 

Töreni izlerken ilginç görüntülere rastladık. Belki sizin de dikkatinizi çekmiştir. On binlerce sporcu, delegasyon üyesi ellerinde bayraklar, fotoğraf makineleri, kameralar ile stadyumu selamlarken; bir delegasyonun üyesi cep telefonuyla konuşmayı tercih etti. Devlet adamları, spor dünyasının önde gelenleri ve delegasyonları izlemeye gelen binlerce seyirciye saygısızlık yapmaktan çekinmeyen bu kişi hangi delegasyondaydı dersiniz? Cevabını tahmin etmişsinizdir: Türk delegasyonu… Bu davranış nasıl nitelendirilir bilmiyorum. Yöneticilerimizin dikkatini çekti mi emin değilim.

 

İlk Madalya, İlk Polemik

 

Olimpiyatların ilk gününde ilk madalyamızı halter dalında aldık. 48 kiloda haltercimiz Sibel Özkan gümüş madalya kazandı.

 

Türkiye, Özkan’ın başarısının tadını çıkaramadan bir polemiğe tanık oldu. Halter Federasyonu Hasan Akkuş, Özkan ile aynı siklette yarışan, 2004 Atina Oyunları şampiyonu haltercimiz Nurcan Taylan’ı ağır dille eleştirdi. Bu eleştiriler o kadar insafsızdı ki, Taylan cevap vermek zorunda kaldı. Gençlik ve Spor genel müdürü Mehmet Atalay da tartışmaya taraf oldu ve Taylan’a destek verdi.

 

Akkuş, hiçbir sakat sporcunun Olimpiyatlara getirilemeyeceğini, bunun etik olmadığını; Taylan’ın bir olimpiyat şampiyonunun geçilemeyeceğine dair saplantısı olduğunu söyledi. Taylan ise, sakatlığının herkes tarafından bilindiğini, kaybedeceğini bile bile podyuma çıktığını ifade etti.

 

Bu olay bir skandal. Bu skandaldan GSGM, halter federasyonu ve Nurcan Taylan hep birlikte sorumlular. Bir oyuncu sakat olduğu bilinmesine rağmen delegasyona dahil edilmek isteniyor. Sakatlığından korkan sporcuyu ikna etmek isteyen yöneticiler onu MR kontrolünden geçiriyorlar. Atalay, bunu açıkça itiraf etti. Hatta Atalay, Taylan’ın yarışamayacak durumda olduğunu da bir şekilde dile getirdi. Taylan, ağrılar hissediyordu. Atalay, bu durum karşısında, Taylan’ın kendilerinin bilmediği ağrıları, sancıları olabileceğini açıkladı.

 

Bir sporcu sakat olduğunu söylüyor. GSGM ve halter federasyonu onu sakat olmadığı konusunda ikna etmeye çalışıyor. Belki zorla testlerden geçiriyorlar. Federasyon başkanı başarı konusunda sporcusuna baskı yapıyor. Bütün bu baskının ardından Taylan göz göre göre delegasyona dahil ediliyor. Sporcu, yarışmadan önce verdiği röportajda sakatlanma pahasına yarışacağını belirtiyor. Milli duyguları, Türk onurları okşanan yöneticiler Taylan’ı motive etmeye çalışıyorlar. Ancak Taylan sıfır çekip Olimpiyat rüyasını sona erdiriyor. Herkesin beklediği bir derece doğal olarak kimseyi şaşırtmadı.

 

Bu başarısızlığın sebebi neydi? Atalay, tüm çabaları ve motivasyonlarına rağmen Nurcan’ı hazırlayamadıklarını, Nurcan’ın başarısızlığının nedeninin yüzde 90 psikolojik olduğunu iddia etti.

 

Peki bu motivasyon nasıl sağlandı? Sakatlığından şüphelenen, sakatlanmaktan korkan bir sporcuyu nasıl motive ettiler? Bir uzmandan faydalandılar mı? Delegasyonda spor psikoloğu, mentor var mı? Bu motivasyon, lisanssız asker futbol antrenörlerinin yaptığı gibi, zafer nidaları, mehter marşları eşliğinde mi sağlandı?

 

Akkuş, Sibel Özkan’ın 2009 yılında Çinli rakibini geçeceğini iddia ederken, gelecek sene Taylan’ın yarışmayacağını belirtmiş oldu. Diğer bir deyişle, Akkuş, 2004 Atina Oyunları’ndaki doping skandallarının ardından kendisini ipten alan bir sporcuyu, ilk başarısızlığında defterden sildiğini ilan etti.

 

Gelecek günlerde sporcularımız başarısız olursa, federasyon yöneticilerinden yeni inciler duyacağız. Başarıyı kendilerine mal eden, başarısızlığı ise sporcusunun üzerine yıkan bu insanlar bir de etikten bahsetmiyor mu! Bugüne kadar her türlü skandala imza atan halter federasyonunun istifa kurumundan haberi olmayan başkanı nasıl olur da etikten bahseder?

 

Başarı hırsı, GSGM, federasyonlar ve başka kurumlardan gelen baskılar sporcularımızı uçuruma sürüklüyor. Türk yöneticilerin motivasyon olarak kabul ettiği davranışlar sporcularımızı daha fazla strese, gerginliğe sürüklüyor.

 

GSGM ve federasyonlar arasındaki görüş faklılıkları da günden güne su yüzüne çıkıyor. Federasyon, sporcusunu suçluyor; GSGM ona sahip çıkıyor.

 

Aynı sorun Süreyya Ayhan Kop olayında da yaşandı. Doping alan birçok sporcu vatan haini ilan edilirken, devlet büyüklerimiz Kop’a destek verdiklerini beyan ettiler. Ancak Kop ve spor teşkilatı hep kavga ettiler. Sonunda ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir yanda her türlü desteği verdiğini iddia eden GSGM ve federasyon, diğer yanda ise yalnız bırakıldığını söyleyen sporcu… Sonuç? Kariyeri biten bir şampiyon!

 

Umarız halter federasyonu, atletizm federasyonunun yaptığı hayatı yapmaz ve Taylan ile kavga etmez. Onu elinden tutar. Ona maddi ve manevi desteğini verir, gelecek senelerde kariyerine devam edip başarıdan başarıya koşmasında öncü olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: