Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Pekin Olimpiyatları ve Türk Spor Federasyonları

Posted by sporgunlugu 11 Ağustos 2008

Pekin Olimpiyatları bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yakından izleniyor. Gerçek spor seyircileri Olimpiyatları izlemek, gelişmelerden haberdar olmak için TRT 3, Eurosport, Avrupa Yayıncılar Birliği’nin Olimpiyat sitesi ve diğer siteleri gezip duruyorlar.

Türk medyası sadece futbolla yatıp kalktığı için Olimpiyatlar hakkında sağlıklı bilgi almak çok zor. Medya sadece ajanslardan gelen haberleri tercüme edip yayınlamakla yetiniyor. Zaten çoğu haber Türk ajanslardan geçildiği için pek çaba gerektirmeden sayfalar, siteler dolduruluyor.

Yabancı dil bilen vatandaşlarımız her türlü bilgiye ulaşabilecekken, bu imkana sahip olmayan sporseverler ne yazık ki birbirinin benzeri haberlerle yetinmek zorunda kalıyorlar. Yorum, eleştiri, değerlendirme adına kayda değer hiçbir şey bulamayan vatandaşlarımız Olimpiyatlar’ın gerçek tadına varamıyorlar.

Sporlar hakkında bilgi almak konusunda en yetkin kurum spor federasyonları. Türk spor federasyonları spor meraklılarını ilgili spor branşının kuralları hakkında aydınlatabilir ve o branşla ilgili Olimpik gelişmeleri ilgilenenlerle paylaşabilirdi.

Ancak federasyonlarımız yaz uykusunda. Olimpiyatlar’da temsil edilen bazı federasyonlar bile Olimpiyatlarla ilgili tek satır haber yayınlamamış.

Ne yazık ki spor federasyonları, Internet sitelerine hiç önem vermiyor. Internet siteleri, halkla, sporseverlerle buluşmak, iletişim sağlamak, ilgili dalın reklamını yapmak için en önemli silah. Üstelik çok ucuza mal ediliyor. Medyada yer bulamamaktan yakınan spor federasyonları daha kendi sitelerini kurmaktan, alt yapı hazırlamaktan aciz iken medya o federasyonlara neden ilgi göstersin?

Pekin Olimpiyatları hem sportif hem de yönetsel anlamda Türk sporunun çöküşünü ortaya koydu. Kendi dalının Olimpiyat’taki gelişmelerinden habersiz, sporunu yaymak azmi, hırsı ve coşkusundan uzak yöneticiler Türk sporunu ileriye taşıyacakmış!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: