Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Türk Delegasyonuna Büyükelçilik Resepsiyonu

Posted by sporgunlugu 11 Ağustos 2008

Türk Olimpiyat Takımı’nın resmi sitesinde, Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Oktay Özüye‘nin, 29. Yaz Olimpiyat Oyunları için Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Türk olimpiyat kafilesine resepsiyon verdiği duyuruldu.

Bu resepsiyon, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ile büyükelçi arasındaki gerginliği azaltmıştır. Zira, bir iddiaya göre, Atalay, büyükelçinin Türk delegasyonunu havalimanında karşılamamasına çok sinirlenmiş.

Türk delegasyonu, Türkiye devletini temsil etmektedir. Büyükelçinin de bu delegasyonu karşılaması gerekirdi. Karşılamaması elbette bir skandal. Ancak Atalay‘ın da ortalığı velveleye vermemesi, medyayı bu işe karıştırmaması gerekiyordu. Devlet adabı bunu gerektirirdi.

Haberde bir nokta ilgimi çekti: Resepsiyon, Türk Olimpiyat kafilesine verilmiş. Peki resepsiyona kimler katılmış?

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı, kimi federasyonların başkanları, Pekin’de bayanlar halterde 48 kiloda gümüş madalya kazanan Sibel Özkan ve antrenörü Talat Ünlü, milli boksör Adem Kılıççı, Gençlik ve Spor İstanbul İl Müdürü Tamer Taşpınar, Türk gazeteciler ile Pekin’de yaşayan Türkler bu resepsiyona iştirak etmişler.

68 sporcunun bulunduğu kafileden sadece iki sporcu resepsiyonda yer almış. Kafilenin geri kalanı nerede? Bazı sporcular Pekin’e daha gelmediler. Bazılarının resepsiyonu takip eden gün yarışmaları vardı. Diğer sporcular neden resepsiyonda değillerdi? İlk turlarda elenen sporcularımız, sıfır çekip kendi başkanı ile sürtüşen haltercilerimiz neredeydi?

Elenen sporcular cezalı mıydı? Onlar Türk Olimpiyat takımının üyesi olduklarına göre, resepsiyona katılmaları gerekirdi. Ancak yöneticilerimiz bunu uygun görmemiş olsa gerek.

Bu kafa hiç değişmeyecek. Hatırlıyorum, eski bakanlarımızdan Fikret Ünlü de böyle garip uygulamalara imza atardı. Ünlü, Türkiye’ye dönen Olimpiyat kafilemize akla gelmeyecek bir ayırımcılık uygulamıştı: Derece alan sporcular VIP kapısından çıkarken, delegasyonun geri kalanı, diğer yolcularla birlikte pasaport kontrolunden geçerek ülkeye girmişlerdi. Ünlü, kendince derece alan sporcuları ödüllendirmişti. Belki de amacı, derece almayanları cezalandırmaktı. Bilemiyorum. Takım içinde ayırımcılık yapmak bir bakana yakışmamıştı.

Bugün aynı tavrı AKP bakanları, bürokratları sergiliyorlar. Başarılı sporcuları el üstünde tutuyor, diğer sporcuları gözden uzak tutuyorlar. Bu davranışa yöneticilik değil, siyaset denir. Spor üzerinden siyaset yapan bu kimseler, başarılardan prim elde etmeye çalışıyorlar.

Yazık! Çok yazık! Başesgioğlu, Atalay bu davranışlarının diğer sporcular üzerindeki olası etkilerini hiç düşünmüşler midir? Sporcu, kendisini terkedilmiş, kenara itilmiş, değersiz hisseder. Yöneticisinden soğur. Bunca aydan, yıldan beri verdiği emeklerin heba edildiğine şahit olur. Belki sporu bırakma noktasına gelir.

Ne kadar doğru! Başarının yüzlerce babası vardır; yenilginin ise tek…

Aklıma bir soru daha takıldı: Resepsiyona Pekin’de yaşayan Türkler de katılmış. Pekin çok kalabalık bir şehir. Orada yüzlerce, belki binlerce Türk yaşıyor olsa gerek. Bu vatandaşların hepsi resepsiyona katıldılar mı?

Bari şu haberlerde abartmasalar!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: