Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Yavuz Kocaömer’e Ne Oldu?

Posted by sporgunlugu 30 Ağustos 2008

Yavuz Kocaömer, engelli hakları konusunda büyük uğraş veren biri. Engelliler sporu için de çaba harcıyor. Milliyet gazetesindeki köşesinde her hafta GSGM teşkilatı başta olmak üzere devlet kurumlarını, milletvekillerini ve çeşitli kuruluşları halka şikayet ediyor. İyi de yapıyor!

Sözünü esirgemeyen Kocaömer, Pekin Olimpiyat Oyunları esnasında ve sonrasında Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay‘ın eleştirilmesini çok içerlemiş. Eleştirenlere de “bostancıbaşı” demiş. Eleştiri sahiplerinin ise spordan anlamadıklarını ileri sürmüş.

Kocaömer, sporun devlete bağlı olmasını bugünkü dünyada ayıp olduğunu ileri sürüyor. Kocaömer, Fransız sistemini biliyor mu? Fransız federasyonlarının yapısı hakkında bir bilgisi var mı?

SPorun devlet güdümünde olması elbette tartışılır. Sporun özerkleşmesi, spor için artık geri dönülmez, vazgeçilmez bir sonuçtur.

Kocaömer de, spor federasyonlarının hızla özerkleşmesinin bu iktidar zamanında gerçekleştiğini söylemiş. Peki bu özerkleşmenin yapısının farkında değil mi? Özerkleşme ile, GSGM teşkilatı şark kurnazlığı göstermiştir. Davulu özel sektörün omzuna asmışlar, tokmağı hala ellerinde tutuyorlar. Devlet, sponsorların parasıyla sporu yönetmeye devam ediyor.

Atletizm Federasyonu ile ilgili bir olay bu duruma en iyi örnektir. Federasyon, GSGM’nin hesabı serbest bırakmaması sebebiyle bir yarışmayı düzenleyememe riskiyle karşı karşıya kalmıştı. Sponsorlar parayı akıtıyor ama federasyon parayı istediği gibi kullanamıyor. GSGM’den izin alması gerekiyor. Şimdi federasyonlar özerk mi oluyor?

Kocaömer, en az bizim kadar, spor federasyonların yönetimlerinin nasıl belirlendiğini biliyordur. Olumsuz, bilgisiz, gününü gün eden federasyon başkanlarından bahseden Kocaömer bu başkanların kimler tarafından nasıl başa getirildiğinden haberdar değil mi? Bütün bu adamları GSGM teşkilatı ve iktidara bağlı belediye kulüpleri getiriyor. Bütün olanlara rağmen, sporun özerk olduğunu iddia ediyorsa, ya gördüklerini anlamamıştır, ya da farklı bir durum söz konusudur. Atalay ile kötü olmak istemiyordur.

Onlarca yazısında GSGM‘ye laf eden Kocaömer’in neden birdenbire değiştiğini bilmiyorum. Kocaömer, başında olduğu Türkiye Milli Paralimpik Komitesi‘nin TMOK‘a karşı dik durabilmesi için GSGM‘nin desteğini almasının şart olduğunun farkındadır. Bu farkındalık mı Kocaömer’in tavrını değiştirdi acaba?

Paralimpik Oyunları birkaç gün içinde başlayacak. Türk sporcuları derece alır mı bilinmez. Ancak Paralimpikler’den sonra suların çok ısınacağı kesin.

Bugüne kadar önüne gelenle tartışmaya alışmış olan Kocaömer’i zor günler bekliyor. Bu kadar kavganın bir bedeli olacak. Çoğu tartışmasında sonuna kadar haklı olan Kocaömer, diplomatik yollar izlemek yerine kavgayı tercih etti. Bir yandan bir vakıf yönetirken, diğer yandan tarafsız ve bağımsız olması gereken Türkiye Milli Paralimpik Komitesi başkanlığına soyundu. Bu makamı elde etmek için de Milliyet gazetesindeki köşesini kullandı. Belki haklıydı. Paralimpik Komitesi kötü yönetiliyordu. Usulsüzlük yapılıyordu. Ama bu koltuğa oturacak en son kişi Kocaömer’di. Kocaömer‘in iki koltukta on karpuz taşıma sevdası, ona değil, Komite’ye zarar verecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: