Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Paralimpik Oyunları ve Türkiye

Posted by sporgunlugu 31 Ağustos 2008

TRT, Pekin Olimpiyatları’ndan yaptığı kaliteli (!) yayınlarla Türk izleyicisinin beğenisini (!) kazanmıştı. Ancak görülüyor ki, TRT, Olimpiyat Oyunları’nın iki aşamadan oluştuğunu göz ardı etmiş.

Olimpiyat Oyunları’nın ardından, bu Oyunlar’a ev sahipliği yapan şehir ayrıca Paralimpik Oyunları’nı da düzenler. Pekin Paralimpik Oyunları ise üç gün sonra başlıyor. Ancak Türkiye’deki seyirciler bu zevkten mahrum kalacaklar.

Paralimpik Oyunları, engelli sporcuların akıl almaz, efsanevi mücadelelerine tanıklık edeceğimiz organizasyondur.

Ne yazık ki Türkiye’de engelli vatandaşlarımızın sorunlarına önem verilmediği gibi, onlara spor yapma olanağı sağlanmamaktadır. Engellileri “yarı ölü” olarak nitelendiren siyasetçilerimiz, bürokratlarımız, medya yazarlarımız olduğu sürece bu konuda hiçbir gelişme kaydedemeyeceğimiz kesin.

Türk toplumunun engelliler ve onların sorunları hakkında bilinçlenmesinde Paralimpikler büyük bir fırsat olabilirdi. Engelli sporcuların yarışmalarını, o sporcuları tanımasak da, yaşlı gözlerle, onlarla gurur duyarak izleyecektik. Onların, normal (!) insanlardan farkı olmadığını, hatta normal (!) insanlardan daha çevik, iradeli, hırslı ve gururlu olduklarına şahit olacaktık.

Dünyada engelli sporculara bakış çok farklı. Devletler, uluslararası sözleşmelerin de etkisiyle engellilere hizmet konusunda birbiriyle yarışıyorlar.

Engelli hakları sorunu, bu konudaki gelişmeler uluslararası spor camiasını da etkiledi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Paralimpik Komitesi arasındaki anlaşma uyarınca Olimpiyatlar ve Paralimpikler aynı şehirde düzenleniyor.

Uluslararası spor federasyonları da bu gelişmelerden nasiplerini almaya başladılar. Oscar Pistorius‘un IAAF karşısında aldığı zafer, etkisini ilerleyen yıllarda gösterecek. Belki Pistorius, engelli olmayan sporcularla yarışacak dereceleri elde edemedi, Olimpiyatlar’a katılamadı. Ama o, uluslararası toplumun dikkatini bu noktaya çevirdi.

Türkiye de Paralimpikler’e katılacak. Başarı elde eder miyiz, bilmiyorum.

Onlara devlet sahip çıkmazken, medyanın bu sporculara yer vermesini beklemek hayal olur. Türk Olimpiyat Takımı‘nın Internet sitesinde Paralimpik takımı ile ilgili bir başlık var ama linki çalışmıyor. Türkiye Paralimpik Komitesi’nin resmi Internet sitesi bulunmuyor. Paralimpik Oyunları’na katılacak sporcularımızla ilgili bilgi edinilebilecek tek bir kaynağa ulaşılamıyor.

Türkiye Paralimpik Komitesi bu işi önemsemez; Paralimpikler’in, sporcuların reklamını yapmazsa medyadan ilgi beklemek yersiz olmaz mı?

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin yöneticileri ise Spordan Sorumlu Devlet Bakanı, GSGM bürokratları, milletvekilleri, valilikler, belediyeler ile tartışmadan, kavga etmeden önce özeleştiri yapmalılar. Yoğun çaba harcadıklarını biliyoruz ancak çağın gerisinde kaldılar. Kendilerini geliştirip öyle harekete geçmeliler. Ve açıkçası, birden çok kuruluşta görev almak, yöneticilik yapmak yerine ya kendilerini tamamen Paralimpik Komitesi‘ne adamalılar ya da bu işi yapabilecek insanlara yer açmalılar. Sıfatlar karışmaya başladığı anda bundan Paralimpik Komitesi ve engelli sporcularımız, vatandaşlarımız zarar görecektir. Engelliler için harcanan onca çaba, sürdürülen dava bu tartışma, kavga ortamında hiçbir etki doğurmayacaktır. Paralimpik Komitesi’nin savaşçılardan çok diplomatlara ihtiyacı var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: