Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Engelli ve Veteran Eskrimi

Posted by sporgunlugu 12 Ekim 2008

Türkiye Eskrim Federasyonu‘nun Internet sitesinde Irak Engelli Eskrimi takımının ülkemizde kamp yapacağı duyurulmuş.

Türkiye’de henüz engelli eskrimi yapılmıyor. TEF‘in de bu konuda herhangi bir çalışması bulunmuyor. Varsa da sitesinde bu konuda bir açıklama yer almıyor.

Engelli eskrimi, Paralimpik Oyunları listesinde yer alıyor. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ve TEF‘in bu konuda çalışmalar yapıp 2012 Londra Oyunları’na engelli eskrimi milli takımı göndermek için çaba harcamaları gerekiyor.

Bu konuda şüpheciyiz. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Yavuz Kocaömer, Milliyet gazetesindeki köşesinde insanlarla kavga etmekle meşgul. Başkanlığını yürüttüğü bir vakfın reklamı için elinden geleni yapıyor. Herkese sataşmaktan da vazgeçmiyor. Engelli hakları bu şekilde kavga ederek korunamaz. Özellikle Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı devletle, bürokrasiyle, özel hukuk tüzel kişileriyle iyi anlaşmak zorundadır. Bu makam diplomatik davranmayı gerektirir. Ancak Kocaömer, bu konuda gerekli hassasiyeti göstermiyor.

TEF ise yeni bir oluşum peşinde. Tüm gücünü eğitimlere, kamplara harcıyor. İyi de yapıyor. Gerçekçi olmak gerekirse, şu anda federasyondan bu konuda bir atılım beklemek için çok erken. Bütçesinin bir bölümünü engelli eskrimine ayırması istense, hatta kanımızca bu gerekli olsa bile TEF‘in bu konuda ileri bir adım atması bu aşamada çok zor.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, Genelkurmay Başkanlığı ile bağlantıya geçerek, askerlerden destek almalıdır. Gazilerimizin, Paralimpik Komitesi öncülüğünde ve Genelkurmay‘ın sağlayacağı bütçe ile spora yönlendirilmesi gerekir. Bu hareket, gazilerin rehabilitasyonu için de büyük önem arz ediyor. Gazilerin sadece futbolla rehabilite edilmesi beklenemez. Paralimpik milli takımının özellikle gazilerden oluşması öngörülebilir. Takım sporları açısından bu husus daha bir önem kazanıyor. Sivil engellilerin de ordunun spor alanlarından ve rehabilitasyon konusunda deneyimli uzmanlardan faydalanmalarının önü açılırsa engelli sporunda büyük aşama kaydedilecektir.

Veteran sporu da ülkemizde ihmal ediliyor. 60 yaşını geçen büyüklerimiz ya evde vakit geçiriyor, ya da kahvehanelerde duman altı oluyorlar. Onlara yönelik kültür, sanat, spor çalışmaları yok denecek kadar az.

Veteran sporları yaşlıların sporla bağının korunması, onların sağlıklı yaşamaları amacıyla federasyonlar tarafından ele alınmalı.

Avrupa’da, dünyada veteran sporunu büyük önem veriliyor. Uluslararası federasyonlar, ulusal federasyonlar, kulüpler veteran turnuvaları düzenliyorlar. Gün geçtikçe bu turnuvalara katılan ülke ve sporcu sayısı artıyor.

Türkiye Eskrim Federasyonu‘nun veteran eskrimi konusunda bir çalışması bulunmuyor. En azından veteran turnuvaları düzenlemedikleri biliniyor.

TEF‘in bu konuda en azından sadece turnuva düzenleyerek veteran eskrimi için bir kapı açması gerekir. Bu husus, uluslararası turnuvalara katılım için de çok önemli. Çoğu uluslararası turnuvaya ulusal federasyonlar aracılığıyla katılım mümkün. Ulusal federasyon katılımcı listesini gönderiyor. Bir kimsenin kendi başına bir turnuvaya katılması söz konusu değil.

TEF, veteran turnuvaları düzenleyerek, uluslararası veteran turnuvaları hakkında duyurular yaparak yaşını almış eskrimseverlere büyük bir hizmet sunmuş olacak. Türkiye Şampiyonaları’nın düzenlenmesi, uluslararası turnuvalara katılımda karışıklık çıkmasını engelleyecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: