Spor Günlüğü

Spor Gündemi İle İlgili Haberler, Yorumlar

Açık Turnuvalar Hakkında Öneriler

Posted by sporgunlugu 23 Ekim 2008

Türkiye’de eskrim branşında “açık turnuvalar” düzenlenmeye başlandı. Henüz emekleme döneminde olan açık turnuvaların gün geçtikçe katılım sayısı ve kalite açısından en az Türkiye Şampiyonaları ile yarışır hale geleceklerine inanıyorum.

Türkiye Eskrim Federasyonu, açık turnuvaların organizatörlerine mümkün oldukça esneklik tanımaları gerektiğini düşünüyorum.

Organizatörler yaş kategorisi, katılımcı sayısı, turnuva modelleri ile ilgili istediği kararı verebilmeleri; gerekirse TEF’in önerisi ile değişiklik yapma imkanının açık olması gerek.

Yaptığım araştrmalar sonucunda, çoğu açık turnuvanın aslında eğlence amaçlı yapıldığını gördüm. Bu turnuvalarda elbette derece hedefleniyor ancak katılımcılar, kulüpler arasında iletişimin sağlanması da amaçlanıyor.

Hayalgücünde sınır tanımayan organizatörler çok ilginç uygulamalara imza atabiliyorlar. Bunlara birkaç örnek verelim:

1) Cinsiyet temelli karma takım müsabakaları: Üç kişilik ekipte en az bir kadın eskrimcinin bulunması gerekiyor.

2) Yaş temelli karma takım müsabakaları: Turnuvaya her yaştan eskrimci katılabiliyor. Ancak üç kişilik takımda en az bir yıldızlar kategorisinde oyuncu bulunması gerekiyor.

3) İki kişilik takım müsabakaları: Takımlar üç değil, iki takımdan oluşuyor. Her takım maçı 20 sayıda bitiyor. Böylece takımların çoğu birbiriyle oynayabiliyor. Bu turnuvalarda ikili eşleşme yapılıyor. Ancak elenme söz konusu olmuyor. Her takım birbiriyle oynuyor.

Bu tip turnuvalarda takımlar hem erkek hem kadından oluşabiliyor. Kulüpler takımların yapısını belirliyorlar.

4) Veteran turnuvaları: Açık turnuvalarda genelde veteran eskrimine de yer veriliyor. Veteranlar kendi aralarında oynuyorlar.

5) “Eskiler, yenilere karşı“: Ülkenin eski milli takım(lar)ı ile yeni milli takım karşı karşıya geliyor. Bu, daha çok gösteri maçları şeklinde gerçekleşiyor.

Örneğin Kasım ayında İsviçre’de düzenlenecek bir turnuvada, kapanış maçı olarak, 1988 Olimpik Milli Takımı ile 2008 Olimpik Milli Takımı gösteri maçı yapacaklar.

Aklıma bir çırpıda gelen örnekleri paylaştım. Araştırma yapınca daha ilginç uygulamalar bulunması mümkün. TEF’in ve il temsilciliklerinin açık turnuvaları daha ilginç ve eğlenceli hale getirmeyi düşünüyorlarsa, Avrupa ve Amerika’daki örnekleri inceleyebilirler.

Açık turnuvaların cazip hale gelmesi için, bu turnuvalarda verilen puanların daha yüksek tutulması gerekiyor. En azından katılım temel alınarak, değişken hesaplı puan sistemi kabul edilebilir. Açık turnuvaların milli takım için önemi arttıkça, katılım da katlanacaktır.

Ayrıca TEF’in organizasyonları olsun, açık turnuvalar olsun, bütün turnuvalarda ferdi ve takım müsabakaları birlikte yapılmalıdır. Böylece sporcular daha fazla maç yapacak ve deneyim kazanacaktır. Şehirler arasında günlerini harcayan sporcular için bu ikili turnuvalar daha faydalıdır. Takım maçlarının fazlalığı, tek bir takım müsabakası ile Türkiye şampiyonunun belirlenmesi yerine, seneye yayılan bir maraton sonunda Türkiye’nin en iyi takımlarının tespit edilerek bunların kulüpler arasındaki Avrupa şampiyonasına gönderilmesi rekabeti arttıracaktır. Kulüplerin bir senelik çabaları da tek bir turnuva ile ölçülmemiş olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: